Dodano: Czwartek, 3 września 2009r. godz.: 16:05. Nr wydania: 92/2009

Rzutem na taśmę udało się załatwić lokomotywę na weekendowy piknik kolejowy, która będzie miała zgodę na wjazd na Wielki Most. Miłośnicy fotografii szykujcie się.

To już potwierdzona informacja. W ostatniej chwili udało się załatwić lokomotywę spalinową, która zostanie ustawiona na peronach południowej strony dworca i będzie kursowała po terenie stacji. Przeczytaj o tym i zobacz inne informacje dotyczące imprezy kolejowej w Racławicach Śląskich.

Po rezygnacji kilku firm organizatorzy pikniku kolejowego w Racławicach na 5 dni przed imprezą zostali postawieni pod ścianą. Na największej imprezie kolejowej województwa opolskiego miało zabraknąć lokomotywy, czyli jednej z najważniejszych atrakcji pikniku. Na całe szczęście mimo swego rodzaju fatum organizatorzy nie załamali się i przysłowiowym rzutem na taśmę lokomotywę udało się załatwić.

Stało się to możliwe dzięki uprzejmości PKP Cargo. Wystarczył jeden telefon i rozmowa. Pieniądze na sprowadzenie lokomotywy daje Unia Europejska także nie tylko uczestnicy imprezy będą mogli zobaczyć pociąg, zwiedzić go, ale i przewoźnik zarobi. Taka współpraca jest korzystna dla obu stron. Liczy się przede wszystkim promowanie kolejnictwa.

Tutaj szczególne podziękowania należą się Wicestaroście Panu Józefowi Skibie, który poświęcił wiele czasu na załatwienie pociągu oraz Panu Janowi Brackiemu z Racławic, który przekazał nam odpowiednią wiedzę dotyczącą załatwienia lokomotywy i numery telefonów do zakładu. Bez nich nie dalibyśmy rady, dla niech wielkie dzięki.

Lokomotywa jaka zawita do Racławic to lokomotywa spalinowa serii SM42. Jak tylko będzie pewne podamy dokładne godziny przyjazdu lokomotywy do Racławic. Wstępnie będzie to sobota około godziny 10. Prawdopodobnie lokomotywa będzie na terenie stacji tylko w pierwszy dzień pikniku. Postaram się poznać numer lokomotywy tak byśmy wiedzieli czy będzie to maszyna w charakterystycznych barwach serii SM42 czy może porewizyjna w barwach PKP Cargo.

Wstępnie dowiedzieliśmy się, iż Opolski Zakład Linii Kolejowych wydął zgodę na przejazd tej lokomotywy 2-kilometrowym odcinkiem linii kolejowej do Głubczyc na Wielki Most Kolejowy nad Osobłogą. Miłośnicy fotografii szykujcie się. Jako ciekawostkę warto dodać, że właśnie takie lokomotywy wraz z lokomotywami SP42 obsługiwały ostatnie pociągi do Głubczyc i Raciborza.

Przejazdy drezynami

W ostatniej chwili udało się też załatwić pieniądze na paliwo dla drezyniarzy (lokomotywa spalinowa z Nysy jest o wiele tańsza niż sprawdzenia parowozu). Dzięki temu przejazdy będą darmowe. Aby przewieźć więcej osób postanowiono, że nasi goście będą wożeni na obrotnicę parowozów, na wielki most kolejowy oraz około kilometr dalej. Wszystko po to by przewieźć możliwie jak najwięcej osób.

Do obsługi drezyn oddelegowane zostaną dodatkowe osoby także nie będzie mowy o wpychaniu się i o tym, że z wycieczek korzystają ciągle jedne i te same osoby. Wyznaczeni pracownicy ubrani w pomarańczowe kamizelki będą pilnowały tego, by drezynami mógł przejechać się każdy.

Do przejazdu drezyną upoważniał będzie bilet, który będzie można bezpłatnie odebrać w kasie biletowej. Przy odbiorze konieczne będzie wpisanie się na listę. Bilet można wykorzystać tylko raz, a przed wejściem do drezyny będzie on dziurkowany. Aby przejechać się po raz kolejny należało będzie ponownie udać się do kasy biletowej po bilet i ponownie wpisać się na listę. Lista oznaczała będzie kolejność przejazdów.

Wyścigi drezyn ręcznych

Nagrodami w konkursie wyścigi drezyn ręcznych będą pamiątkowe puchary. Przygotowanych jest 9 sztuk pucharów. Konkurs zostanie zorganizowany w trzech kategoriach: młodzież (poniżej 18 lat), rodzina (członkowie rodziny, na przykład ojciec i syn, matka i córka, bracia, rodzeństwo itp.), open (dowolna drużyna). Skład drużyny to dwie osoby. Nagrodą jest jeden puchar dla każdej drużyny, która zajmie miejsca od 1 do 3.

Szczegóły konkursu zostaną przedstawione przed jego rozpoczęciem. Zapisy od godziny 12 w sobotę przy stoliku znajdującym się w pobliżu rampy kolejowej. Start w konkursie ma prawo ta drużyna, której skład został wcześniej zapisani/zgłoszony. Jedna osoba może startować tylko jeden raz (w ramach jednej drużyny) w danej kategorii, ale trzy razy łącznie po jednym razie w każdej kategorii. Dopuszcza się zgłaszanie do konkursu jeszcze w czasie trwania zawodów.

Zapowiadanie przyjazdu pociągu przez megafon kolejowy

Starostwo Powiatowe przygotowało specjalne nagrody. Dyplomy dla sześciu najlepszych zapowiadających, a dla pierwszej trójki torby niespodzianki z upominkami. Zdradzimy, że będą to pamiątkowe filiżanki z logiem powiatu, pewnie jakieś książki, smycze, długopisy, mapy itp. Filiżanki to prawdziwe unikaty, przepięknie zdobione, już nie do zdobycia. Zostało kilka sztuk, które będzie można wygrać w czasie imprezy.

Jutro przez cały dzień w naszym portalu będą pojawiały się kolejne informacje dotyczące pikniku. Newsy będą pojawiały się nawet co kilka minut. Są już zaprogramowane w naszym systemie. Bądź gotów, bądź czujny. Zobacz jakie będą pocztówki, kubki, plakaty i butony. Ich ilość jest ograniczona. Jak wygląda dworzec? Jakie jeszcze atrakcje przygotowaliśmy. Pamiętaj by być z nami. W sobotę i niedzielę widzimy się na racławickim dworcu od samego rana.

Odwiedzaj nas jutro często i od samego rana.

Autor: Stanisław Stadnicki.
Publikacja tekstu: Czwartek, 3 września 2009r. godz.: 16:05. Nr wydania: 92/2009

Dziękujemy za lekturę tego tekstu. Możesz teraz wrócić do wyboru aktualności.

Polecamy teksty na podobny temat

Następne teksty:

Poprzednie teksty:

Wszelkie prawa zastrzeżone. Prawa autorskie © Stanisław Stadnicki 2005-2024
Powielanie, kopiowanie i rozpowszechnianie treści serwisu KolejPodsudecka.pl jest zabronione.
Serwis KolejPodsudecka.pl jest internetowym dziennikiem wpisanym do rejestru Dzienników i Czasopism

  • WebInspiracje
  • Stanisław Stadnicki