Kalendarze Kolejowe Kolej Podsudecka

Idea wydawania kolejarzy kolejowych zrodziła się w połowie 2011 roku. Wspólnie z naszymi czytelnikami wpadliśmy na pomysł stworzenia jedynego w swoim rodzaju kalendarza kolekcjonerskiego. Jedynego, ponieważ można w nim znaleźć tylko i wyłącznie zdjęcia kolejowe wykonane na Magistrali Podsudeckiej (linia kolejowa numer 137) lub liniach bocznych tej Magistrali.

Konspekt graficzny kalendarza przygotowuje Stanisław Stadnicki (autor tego serwisu, grafik i programista), a materiał zdjęciowy dostarczają czytelnicy. Dzięki temu w naszych kalendarzach zawsze można znaleźć przepiękne zdjęcia wykonane w różnych miejscach, przez które przebiega linia 137: zarówno z części dolnośląskiej jak i części opolskiej. Kalendarz wydawany jest zawsze na bardzo dobrym i mocnym papierze kredowym. Ma format A3 i składa się z 13 stron (okładka plus 12 stron, po jednej na każdy miesiąc). Każda strona miesiąca zawiera zdjęcie kolejowe oraz kalendarium.

Zawsze staramy się by każde wydanie miało zróżnicowany materiał. W każdym kalendarzu znajdziemy zdjęcia parowozów oraz lokomotyw spalinowych, w tym tak lubianych lokomotyw SU45 oraz SU46 kojarzony z dalekobieżnymi pociągami. Zamieszczamy zdjęcia historyczne oraz takie, które prezentują aktualny obieg taborowy na naszej ukochanej linii kolejowej.

Kalendarze kolejowe kupisz w naszym sklepie internetowym. Zapraszamy do zakupów. Kalendarze wysyłane są w 24 godziny, zwykle tego samego roboczego dnia, w którym zaksięgowana jest na naszym koncie Państwa opłata. Kalendarz posiada zawieszkę, z pomocą której można powiesić go na ścianie lub na meblach.

Kalendarz Kolej Podsudecka 2012

Obraz: okladka_2011.jpg

Pierwszy kalendarz został wydany z okazji jubileuszu ukończenia budowy Magistrali Podsudeckiej, 135-lecia ukończenia budowy. Zawiera historyczne zdjęcia, głównie z przełomu wieku. Znajdziemy w nim piękne fotografie pociągów specjalnych prowadzonych parowozami Ty2 i Pt47 oraz tak popularne pociągi prowadzone lokomotywami SU46 oraz SU45.

Na okładce znajduje się lokomotywa SU45-064 z planowanym pociągiem pośpiesznym relacji Kraków Główny - Jelenia Góra. Pociąg odjeżdża ze stacji w Prudniku. Zdjęcie wykonano 27 stycznia 2006 roku. Fotograf: Paweł Bochenek.

Dokładny opis kalendarza z informacją o zdjęciach na każdej stronie znajdziesz w naszym sklepie internetowym.

Kalendarz Kolej Podsudecka 2013

Obraz: okladka_2013.jpg

Tematem przewodnim drugiego kalendarza był specjalny pociąg, jaki w kwietniu 2012 roku pojawił się na Magistrali Podsudeckiej. Pociąg prowadzony był parowozem Ty2-911 z Chabówki. W kalendarzu znajdziemy aż trzy zdjęcia z tego przejazdu w tym zdjęcie na okładce autorstwa Mirosława Synowskiego. Ponadto wydawnictwo zawiera piękne zdjęcie prezentujące bieżący ruch na linii kolejowej 137. Szczególną uwagę zwraca piękny zdjęcie pociągu Regio na moście w Kędzierzynie Koźlu oraz składy towarowe obsługiwane przez lokomotywy ST44 oraz ST43. W kalendarzu, w miesiącu lutym, znajdą Państwo zdjęcie jednego z ostatnich pociągów relacji Racibórz-Racławice Śląskie.

Dokładny opis kalendarza z informacją o zdjęciach na każdej stronie znajdziesz w naszym sklepie internetowym.

Kalendarz Kolej Podsudecka 2014

Obraz: okladka_2014.jpg

Na rok 2014 przygotowaliśmy kalendarz łączący historię i czasy obecne. Na okładce zobaczymy zdjęcie autorstwa Pawła Bochenka z pociągiem osobowym relacji Kędzierzyn Koźle-Dzierżoniów. Zdjęcie wykonano w 2005 roku w pobliżu miejsca, w którym dziś znajduje się wiadukt drogowy nad torami i obwodnicą Prudnika i Lubrzy. W środku zobaczą Państwo piękne zdjęcie pociągu pośpiesznego do Jeleniej Góry na chwilę po odjeździe ze stacji Głogówek. Wrażenie robi ten sam pociąg na stacji w Prudniku prowadzony lokomotywą SU46-008. Nie zabrakło nowszych zdjęć, głównie z ruchu towarowego.

Dokładny opis kalendarza z informacją o zdjęciach na każdej stronie znajdziesz w naszym sklepie internetowym.

Kalendarz Kolej Podsudecka 2015

Obraz: okladka_2015.jpg

Na okładce kalendarza na rok 2015 zamieszczono zdjęcie z okolic miejscowości Doboszowice na nim parowóz Ty2-911 z pociągiem specjalnym zorganizowanym przez niemieckich pasjonatów kolejnictwa zbliża się do Kamieńca Ząbkowickiego.

W środku zdjęcia z czasów obecnych i historycznych Magistrali Podsudeckiej: parowozy oraz lokomotywy spalinowe.

Dokładny opis kalendarza z informacją o zdjęciach na każdej stronie znajdziesz w naszym sklepie internetowym.

Kalendarz Kolej Podsudecka 2016

Obraz: okladka_2016.jpg

To najnowsze, a zarazem najbardziej zróżnicowane wydanie naszego kalendarza. Na okładce znajduje się parowóz Ol49 z pociągiem specjalnym Pierścień, a w środku czasy obecne i historia Magistrali Podsudeckiej. Największą uwagę przyciąga wspaniałe, ale też melancholijne zdjęcie ostatniego pociągu relacji Racibórz-Racławice Śląskie na słynnym moście w Racławicach Śląskich. Także fotografia z lat 90-tych z pociągu specjalnego Racibórz-Nysa: pociąg specjalny z dolnośląskich zakamarków oraz specjalny towarowy prowadzony lokomotywą Ty42-24.

Dokładny opis kalendarza z informacją o zdjęciach na każdej stronie znajdziesz w naszym sklepie internetowym.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Prawa autorskie © Stanisław Stadnicki 2005-2024
Powielanie, kopiowanie i rozpowszechnianie treści serwisu KolejPodsudecka.pl jest zabronione.
Serwis KolejPodsudecka.pl jest internetowym dziennikiem wpisanym do rejestru Dzienników i Czasopism

  • WebInspiracje
  • Stanisław Stadnicki