Książki i wydawnictwa

W ostatnich latach na rynku wydawniczym ukazało się wiele ciekawych tytułów, które opisują lub nawiązują do historii i tradycji kolejarskiej Magistrali Podsudeckiej. Na tej stronie zamieszczamy kilka z nich. Wybraliśmy te tytuły, które szczególnie nas zaciekawiły i mogą uzupełnić Wasze biblioteczki. Dział aktualizowany jest na bieżąco. Jeśli tylko pojawi się coś nowego w księgarniach, to na pewno o tym napiszemy.

Koleją z Katowic do Raciborza

Obraz: kolejzkatowicraciborz.jpg

Wydawnictwo Eurosprinter wydało drugie ulepszone wydanie monografii opisującej linię kolejową łączącą Katowice i Racibórz. Dla miłośników kolei linia ta kojarzy się z pociągami składającymi się z raciborskich wagonów piętrowych oraz przepięknego krajobrazu roztaczającego się z okien pociągów. Trzeba też wspomnieć o tunelu kolejowym wybudowanym niedaleko stacji Rydułtowy, który jest swego rodzaju wyróżnikiem tej linii kolejowej.

Świetnie wydana pozycja na ponad 200 stronach opisuje historię linii kolejowej i czasy obecne. Całość uzupełnia mnóstwo przepięknych fotografii.

Węzęł kolejowy Gliwice

Obraz: kolejgliwice.jpg

Obecnie książka bardzo trudna do zdobycia, ale może dzięki popularności wydawca zdecyduje się na jej ponowny druk, zwłaszcza, że druga co do wielkości stacja kolejowa aglomeracji śląskiej właśnie przechodzi modernizację.

Pozycja prezentuje historię gliwickiego węzła kolejowego. Dedykowana jest pamięci kolejarzy, którzy na przestrzeni ponad 165 lat pełnili zaszczytną służbę na tej stacji. Tekst dzieli się na kilka części. Początek to opis doprowadzenia kolei do Gliwic i budowy stacji. Dalej czytelnik poznaje historię rozbudowy węzła kolejowego, rozbudowę stacji rozrządowej, bocznic oraz warsztatów. Całość wieńczy opis czasów obecnych.

Pozycja wzbogacona jest z niezliczoną liczbę fotografii, rozkładów jazdy, schematów i planów.

Ostatnie Polskie Parowozownie

Obraz: ostatnieparowozownie.jpg

Krzysztof Wiśniewski jest autorem wspaniałego albumu, który prezentuje pracę polskich parowozowni w czasach, w których z linii kolejowych znikały lokomotywy parowe. Przepiękne zdjęcia nie tylko pokazują parowozy, ale także kolejarzy przy pracy oraz wygląd stacji kolejowych z końca lat 80-tych i początku lat 90-tych ubiegłego wieku.

Album podzielony jest na rozdziały, z których każdy poświęcony jest innemu rejonowi naszego kraju. Nas najbardziej ucieszy fakt, że zostały zamieszczone w nim fotografie z Kluczborka, Opola, Nysy, Kłodzka, Wałbrzycha czy Jaworzyny Śląskiej.

Parowozy - album fotograficzny

Obraz: parowozy.jpg

Album wydany już kilka lat temu ani trochę się nie zestarzał. Prezentuje bajeczne fotografie parowozów oraz pociągów prowadzonych lokomotywami parowymi, które zostały wykonane w czasach, w których stalowe rumaki królowały na polskich torach, a także w erze zmierzchu trakcji parowej. Prezentują kolej, która już odeszła, ale kolej ze wszech miar prawdziwą. Taką, jaką pamiętamy my ze swojej młodości, a nasi rodzice i dziadkowie z codziennej pracy.

Także i to wydawnictwo zostało podzielone na tematyczne rozdziały ze starannie pogrupowanymi fotografiami. Znajdziemy w nim zdjęcia z Kłodzka i Kotliny Kłodzkiej, Wałbrzycha, Jaworzyny Śląskiej, Dzierżoniowa, Strzegomia, Miłkowic, Legnicy, Pyskowic, Zabrza, Raciborza, Nysy, Kędzierzyna, Racławic Śląskich, Baborowa, Grodkowa, czy Nowego Świętowa.

Ty2 - wojenna lokomotywa na pokojowe czasy

Obraz: ty2.jpg

Każdy zna podstawową historię lokomotywy Ty2. Był to niemiecki parowóz, którego zadaniem miał być transport żołnierzy i wojska na front wschodni. W zamierzeniu lokomotywy te nigdy nie miały stamtąd wracać. Były dostosowane do prowadzenia pociągów w trudnych warunkach po szlakach kolejowych nienajlepszego stanu technicznego.

Rzeczywistość okazała się inna. Lokomotywy Ty2 okazały się niezwykle wytrzymałe i na polskiej sieci kolejowej pracowały do lat 90-tych. Powyższa książka opowiada o tych wspaniałych parowozach, ich losie, a także tym, co dzieje się obecnie z uratowanymi egzemplarzami. To przygoda, której głównym bohaterem jest lokomotywa skonstruowana w czasach wojennych, święcąca swoje triumfy w latach pokoju.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Prawa autorskie © Stanisław Stadnicki 2005-2024
Powielanie, kopiowanie i rozpowszechnianie treści serwisu KolejPodsudecka.pl jest zabronione.
Serwis KolejPodsudecka.pl jest internetowym dziennikiem wpisanym do rejestru Dzienników i Czasopism

  • WebInspiracje
  • Stanisław Stadnicki