Muzea i Skanseny

Jaworzyna Śląska

Najbardziej znanym Muzeum, którą swoją siedzibę ma na stacji linii kolejowej jest Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku, które działa w Jaworzynie Śląskiej, najstarszym w Polsce węźle kolejowym. Celem działalności tego Muzeum jest ochrona i propagowanie dziedzictwa technicznego Śląska (zwłaszcza kolejnictwa) oraz działalność promocyjna, naukowa i dydaktyczna.

Ważną dziedziną pracy Muzeum jest organizacja imprez i różnych wydarzeń z dziedziny kultury, które w nowoczesny sposób promują i edukują na pierwszy plan stawiając szeroko pojętą technikę. Każdego roku, zwykle we wrześniu organizowana jest Gala Parowozów, chyba największe przedsięwzięcie, które organizuje jaworzyńska instytucja. W czasie weekendowej gali można zobaczyć czynne lokomotywy parowe, organizowane są przejazdy pociągami, które prowadzone są parowozami oraz liczne dodatkowe wydarzenia wpisane w program tej imprezy.

Muzeum udostępnia swoje zbiory przez cały rok. Zwiedzanie możliwe z przewodnikiem. Prezentowany jest zabytkowy tabor kolejowy oraz w ramach tzw. dodatkowych wystaw: motocykle, makieta kolejowa, stare komputery. Zwiedzanie zajmuje około 2-3 godziny.

Strona internetowa Muzeum: www.muzeumtechniki.pl

Racławice Śląskie

W 2011 roku w Racławicach Śląskich swoją działalność rozpoczęło Stowarzyszenie Miłośników Kolei, które przejęło organizację na tamtejszej stacji pikników kolejowych. We współpracy z lokalnymi organizacjami i samorządami udało się wyremontować część pomieszczeń dworca klejowego, w których dziś udostępniane są liczne eksponaty kolejowe oraz działa cyfrowa makieta pociągów. Zbiory udostępniane są zwiedzającym po wcześniejszym kontakcie z przedstawicielami Stowarzyszenia.

Celem Stowarzyszenia jest utworzenie w Racławicach Śląskich Skansenu Kolejowego oraz szeroko pojęta działalność zmierzająca do uratowania od rozbiórki i przywrócenia ruchu kolejowej na linii kolejowej Racławice Śląskie-Głubczyce. Także współpraca z czeskimi miłośnikami kolei.

Obraz: makieta.jpg

Makieta kolejowa w Racławicach Śląskich

Wszelkie prawa zastrzeżone. Prawa autorskie © Stanisław Stadnicki 2005-2024
Powielanie, kopiowanie i rozpowszechnianie treści serwisu KolejPodsudecka.pl jest zabronione.
Serwis KolejPodsudecka.pl jest internetowym dziennikiem wpisanym do rejestru Dzienników i Czasopism

  • WebInspiracje
  • Stanisław Stadnicki