Dodano: Środa, 15 maja 2019r. godz.: 12:06. Nr wydania: 482/2019

Tragedia na torach

We wtorek 14 maja 2019 r. o godzinie 11:13 dyżurny stanowiska kierowania KP PSP w Prudniku przyjął telefoniczne zgłoszenie o wypadku komunikacyjnym do którego doszło na niestrzeżonym przejeździe kolejowym kategorii D w obrębie linii nr 137 w miejscowości Szybowice gm. Prudnik.

Bezzwłocznie na miejsce akcji skierowane zostały siły i środki zarówno z prudnickiej jednostki ratowniczo-gaśniczej jak również strażacy z jednostek OSP z Szybowic i Wierzbca.

Przybyli na miejsce zdarzenia ratownicy zastali na torach oddalony o ok. 120 m od przejazdu kolejowego wrak samochodu osobowego marki VW Polo w którego prawy bok uderzył jadący od strony Nysy szynobus nr kursu R 64626 relacji Brzeg-Gliwice.

Strażacy natychmiastowo przystąpili do prowadzonych symultanicznie działań interwencyjnych których celem było:

  • zabezpieczenie miejsca zdarzenia poprzez odpowiednie ustawienie samochodów z włączoną sygnalizacją świetlną oraz rozlokowanie strażaków na drogach dojazdowych i szlaku kolejowym,
  • wykonanie dostępu do poszkodowanego kierowcy samochodu osobowego i jego ewakuacja w bezpieczne miejsce,
  • sprawdzenie podstawowych czynności życiowych i udzielenie kwalifikowanej pierwszej pomocy z użyciem pulsoksymetru i defibrylatora oraz prowadzenie resuscytacji krążeniowo-oddechowej do momentu przekazania poszkodowanego przybyłemu na miejsce akcji zespołowi ratownictwa medycznego.

Niestety ogromna siła uderzenia oraz stopień obrażeń, których doznała 25-letni mieszkaniec gminy Głuchołazy spowodowały, że przybyły na miejsc zdarzenia lekarz stwierdził zgon mężczyzny.

Prawdopodobną przyczyną tragedii było niezachowanie przez kierowcę volkswagena należytej ostrożności podczas pokonywania przejazdu kolejowego.

Łącznie na miejscu akcji interweniowało 26 strażaków, funkcjonariusze Policji oraz pracownicy Pogotowia Ratunkowego, a także przedstawiciele prokuratury, SOK i PKP PLK S. A.

Zatrważającym jest fakt, że na przestrzeni minionych kilkunastu dni jest to już drugi na terenie powiatu prudnickiego śmiertelny wypadek do którego doszło w identycznych okolicznościach na niestrzeżonym przejeździe kolejowym.

Obraz: wypadekszybowice1.jpg
Obraz: wypadekszybowice2.jpg
Obraz: wypadekszybowice3.jpg

Autor: mł. bryg. Piotr Sobek oficer prasowy KP PSP w Prud.
Publikacja tekstu: Środa, 15 maja 2019r. godz.: 12:06. Nr wydania: 482/2019

Dziękujemy za lekturę tego tekstu. Możesz teraz wrócić do wyboru aktualności.

Polecamy teksty na podobny temat

Następne teksty:

Poprzednie teksty:

Wszelkie prawa zastrzeżone. Prawa autorskie © Stanisław Stadnicki 2005-2024
Powielanie, kopiowanie i rozpowszechnianie treści serwisu KolejPodsudecka.pl jest zabronione.
Serwis KolejPodsudecka.pl jest internetowym dziennikiem wpisanym do rejestru Dzienników i Czasopism

  • WebInspiracje
  • Stanisław Stadnicki