Dodano: Czwartek, 31 grudnia 2020r. godz.: 11:36. Nr wydania: 512/2020

Pora na TLK Kormoran

Już w sobotę 2 stycznia 2021 inauguracja nowego połączenia. Pociąg TLK Kormoran odjedzie z Polanicy Zdroju i przez Magistralę Podsudecką dotrze do Katowic i dalej do Warszawy oraz Olsztyna.

To jedna z najdłuższych relacji pociągów, jaki kiedykolwiek pojawi(ł) się na linii 137. Od soboty 2 stycznia mieszkańcy Kłodzka, Barda, Kamieńca Ząbkowickiego, Paczkowa, Otmuchowa, Nysy, Prudnika i Głogówka zyskają możliwość bezpośredniego dojazdu do Częstochowy, Piotrkowa, Warszawy i Olsztyna. Dla Prudnika i Głogówka będzie to pierwsze w historii bezpośrednie połączenie kolejowe ze stolicą Polski.

Pociąg będzie miał mijankę w Katowicach. Rano wyjedzie z Kotliny Kłodzkiej oraz z Warmii. Do stacji docelowych dojedzie wieczorem. Według naszych informacji na trasie Katowice-Olsztyn skład będzie liczył 6 wagonów. Na odcinku Katowice - Polanica-Zdrój 2 wagony (odłączane, dołączane w Katowicach). Od Katowic do Polanicy-Zdrój pociąg poprowadzi lokomotywa spalinowa.

Nowy pociąg to uzupełnienie oferty składów dalekobieżnych na Przedgórzu Sudeckim i w Kotlinie Kłodzkiej. Od 2 tygodni linią 137 kursuje bezpośrednie połączenie relacji Kraków-Jelenia Góra przez Prudnik, Nysę, Świdnicę (TLK Sudety). Mieszkańcy naszego regionu mają wraz z nowym rozkładem możliwość wygodnego dojazdu do Kotliny Jeleniogórskiej, Kotliny Kłodzkiej, na Górny Śląsk i Małopolskę, do stolicy oraz na Warmię. Do listy pociągów kursujących Kotliną Kłodzką dojdzie także nocny TLK Rozewie jadący nad morze.

Warto pokrótce jeszcze przypomnieć kilka najdłuższych relacji pociągów kursujących linią 137 (pomijamy pociągi międzynarodowe m.in. Katowice-Berlin). Do tych najdłuższych relacji można zaliczyć: Przemyśl/Lublin-Katowice-Nysa-Kłodzko-Jelenia Góra kursujący w 2007 roku. Mało osób kojarzy kurujący m.in. w latach 50-tych ubiegłego wieku pociąg Zagórz-Jelenia Góra. Pociąg ten kursował uwaga przez Racibórz, Głubczyce, Nysę! Przez kilka lat kursował sezonowy pociąg relacji Nysa-Olsztyn. Pociąg ten woził przede wszystkim rodziny kolejarzy oraz kuracjuszy do głuchołaskich sanatoriów. Część wagonów odstawiana była na stację w Pokrzywnej (dziś takie rozwiązanie może wydawać się "egzotyczne", ale dawniej było bardzo popularne). Oczywiście nie można zapominać o kultowym pociągu Lublin - Kudowa-Zdrój, który około godziny 6 rano odjeżdżał z Kędzierzyna-Koźla w stronę Kotliny Kłodzkiej.

Obraz: poranatlkkormoran.jpg

Autor: Stanisław Stadnicki.
Publikacja tekstu: Czwartek, 31 grudnia 2020r. godz.: 11:36. Nr wydania: 512/2020

Dziękujemy za lekturę tego tekstu. Możesz teraz wrócić do wyboru aktualności.

Polecamy teksty na podobny temat

Następne teksty:

Poprzednie teksty:

Wszelkie prawa zastrzeżone. Prawa autorskie © Stanisław Stadnicki 2005-2024
Powielanie, kopiowanie i rozpowszechnianie treści serwisu KolejPodsudecka.pl jest zabronione.
Serwis KolejPodsudecka.pl jest internetowym dziennikiem wpisanym do rejestru Dzienników i Czasopism

  • WebInspiracje
  • Stanisław Stadnicki