Dodano: Wtorek, 22 grudnia 2020r. godz.: 10:49. Nr wydania: 510/2020

Po 13 latach wreszcie pociąg dalekobieżny na Magistrali Podsudeckiej

Dziś dzień, na który czekaliśmy ponad dekadę. Zgodnie z planem kursuje TLK Sudety relacji Kraków-Jelenia Góra i mimo pandemii w środku składu jak na trudne czasy podróżuje mnóstwo pasażerów.

Godzina: 9:30, zimno bo 3 stopnie. Wieje, leje, sypie trochę śniegiem. Temperatura odczuwalna jakby -10 stopni. Ale czekam, bo dziś dzień, wyjątkowy. Taki, jakiego nie uświadczyłem od 13 lat. Dziś pierwszy raz kursuje dalekobieżny na podsudeckiej. Sam z racji pracy nie mogę siedzieć w wagonie, ale jestem w polu i czekam, aby zobaczyć to epokowe wydarzenie. Wyrwałem się z biura, nie mógłbym sobie darować gdyby mnie nie było. 9:32 na semaforze zielone. Będzie jechał. Wieje, gwiżdże, ale już go słychać. Wyłania się. Jest piękny. Cudownie sunie po wyremontowanych torach racławickiej stacji. A w środku: mnóstwo pasażerów. Wiedziałem, że mimo tak trudnego czasu ten pociąg jest potrzebny. Dożyłem tego dnia.

Doskonale pamiętam rok 2007 i ostatni prawdziwy pociąg na naszej linii kolejowej. Prowadziła go lokomotywa SU45-064 od Katowic do Kamieńca. Tam zmiana na SU42. 6 wagonów. Skład jechał z Przemyśla i Lublina.

Oto na linii 137 nowa epoka. Dziś pierwszy raz na torach pociąg TLK Sudety relacji Kraków Główny - Jelenia Góra przez Katowice, Gliwice, Kędzierzyn-Koźle, Prudnik, Nysę, Kamieniec Ząbkowicki, Dzierżoniów, Świdnicę, Jaworzynę Śląską i Wałbrzych. To, co mogę powiedzieć, to dziękuję. Wszystkim. Zawsze najpierw dziękuję Opatrzności Bożej. Dalej podziękowania dla przewoźnika i dla wszystkich tych społeczników, komitetów, wszystkich, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do tego, że wróciło do nas to, co powinno być zawsze.

Teraz nasza (pasażerów) kolej. Czasy są trudne. Musimy pokazać, że też kochamy ten pociąg i chcemy nim podróżować. Damy radę. Dostaliśmy najlepszy prezent pod choinkę.


Obraz: 1intercity.jpg
Obraz: 2intercity.jpg
Obraz: 3intercity.jpg
Obraz: 4intercity.jpg

Foto: Stanisław Stadnicki, Igor Bochenek

Autor: Stanisław Stadnicki.
Publikacja tekstu: Wtorek, 22 grudnia 2020r. godz.: 10:49. Nr wydania: 510/2020

Dziękujemy za lekturę tego tekstu. Możesz teraz wrócić do wyboru aktualności.

Polecamy teksty na podobny temat

Następne teksty:

Poprzednie teksty:

Wszelkie prawa zastrzeżone. Prawa autorskie © Stanisław Stadnicki 2005-2024
Powielanie, kopiowanie i rozpowszechnianie treści serwisu KolejPodsudecka.pl jest zabronione.
Serwis KolejPodsudecka.pl jest internetowym dziennikiem wpisanym do rejestru Dzienników i Czasopism

  • WebInspiracje
  • Stanisław Stadnicki