Dodano: Wtorek, 2 kwietnia 2013r. godz.: 10:55. Nr wydania: 270/2013

Dziś 13 rocznica najtragiczniejszego dnia w polskiej kolei

13 lat temu zawieszono kursowanie pociągów na liniach kolejowych, których łączna długość szacowna jest na blisko 1000 kilometrów. W naszej okolicy zawieszono kursowanie pociągów między innymi na liniach Racławice Śląskie-Głubczyce-Racibórz, Opole-Kluczbork, Nysa-Brzeg.
Obraz: 13lattemu.jpg

Cztery lata temu po raz ostatni na moście kolejowym w Racławicach na linii do Głubczyc pojawiła się lokomotywa. Nie był to regularny przejazd pociągu, a atrakcja z okazji pikniku kolejowego

Mija 13 lat od tego strasznego dnia. W niedzielę 2 kwietnia po raz ostatni odjechały pociągi na kilkudziesięciu trasach w całym kraju. Drastyczne cięcia nie ominęły także naszego regionu, w którym zawieszono kursowanie pociągów z Nysy do Brzegu, z Opola do Kluczborka oraz z Racławic Śląskich do Raciborza. Do tego dnia ruch pociągów prowadzony był normalnie. Nastał poniedziałek i to był koniec.

Przez te 13 lat na wielu traktach, z których w 2000 roku zniknęły pociągi udało się już przywrócić regularne połączenia pasażerskie. Wyjątków można podać jedynie kilka. Takim jest między innymi linia z Racławic do Głubczyc i dalej do Raciborza, czy przepiękna linia kolejowa z Jeleniej Góry do Karpacza.

Do dziś w tej kwestii dużo się mówi, ale efektów wciąż jest za mało. Czas jak widać, leci bardzo szybko. Wydaje mi się, że to było wczoraj, jak ostatni raz jechałem pociągiem do Głubczyc.

Autor: Stanisław Stadnicki.
Publikacja tekstu: Wtorek, 2 kwietnia 2013r. godz.: 10:55. Nr wydania: 270/2013

Dziękujemy za lekturę tego tekstu. Możesz teraz wrócić do wyboru aktualności.

Polecamy teksty na podobny temat

Następne teksty:

Poprzednie teksty:

Wszelkie prawa zastrzeżone. Prawa autorskie © Stanisław Stadnicki 2005-2024
Powielanie, kopiowanie i rozpowszechnianie treści serwisu KolejPodsudecka.pl jest zabronione.
Serwis KolejPodsudecka.pl jest internetowym dziennikiem wpisanym do rejestru Dzienników i Czasopism

  • WebInspiracje
  • Stanisław Stadnicki