Dodano: Sobota, 28 lipca 2012r. godz.: 13:11. Nr wydania: 247/2012

Zamieszkać na dworcu

Niejeden miłośnik kolei może spełnić teraz dziecięce marzenia i zamieszkać w sielskim, prowincjonalnym budynku czeskiego dworca. W pobliżu granicy z Polską w ofercie są obiekty w Zlatých Horách i Vidnavie.
Obraz: zlatehorykolej.jpg

Dworzec kolejowy w Zlatych Horach. Foto Jan Pešula

W powiatach szumperskim i jesenickim České dráhy proponują do sprzedania wiele innych składników majątku, w tym dwa wspomniane budynki. Na stronach internetowych czeskiego państwowego przewoźnika kolejowego znaleźć można wykaz wielu budynków i gruntów przeznaczonych do sprzedaży. Jest też lista obiektów do wynajęcia.

České dráhy starają się zainteresować nieruchomościami w pierwszej kolejności miasta i gminy, których plany inwestycyjne przewidują zagospodarowanie terenów położonych w pobliżu dworców. Pomieszczenia mieszkalne proponowane są przede wszystkim dotychczasowym najemcom, a jeśli nie są oni zainteresowani kupnem, nabyć je może dowolny podmiot. Zainteresowanie pomieszczeniami mieszkalnymi i powierzchniami magazynowymi nie jest małe, jednak jest ono uzależnione od lokalizacji.

W Bludovie można np. kupić dom mieszkalny za 675 tysięcy koron. Budynek jest w dobrym stanie, położony jest w pobliżu torów i znajdują się w nim dwa mieszkania. Kolejne można kupić w Zábřehu, Šumperku i Mohelnicy.

Rarytasem wśród nieruchomości są budynki dworcowe w Zlatých Horách i Vidnavie. Oba położone są na końcowych stacjach, a do Vidnavy pociągi nie jeżdżą już od końca 2010 roku. Pomieszczenia mieszkalne w Vidanvie są zajęte a w budynku znajduje się także miejscowe muzeum.

W sprawie dworca w Zlatých Horách przedstawiciele miasta już rozmawiali z kolejarzami, jednak nie ustalono jeszcze ceny budynku, a w dodatku miasto nie ma na razie pomysłu na jego wykorzystanie. Znajdują się tu dwa opuszczone lokale mieszkalne i wg. starosty Milana Ráca, doprowadzenie go do dobrego stanu byłoby bardzo kosztowne.

Dokładnie odwrotna sytuacja jest w Starém Městě, gdzie samorząd od lat chce kupić budynek dworca, a České dráhy wstrzymują się od sprzedaży. Jest on w złym stanie technicznym i kolej nie zamierza przeprowadzić remontu kapitalnego, mimo, że przez stację położoną w atrakcyjnie turystycznym regionie przewija się względnie dużo podróżnych.

Starostka Vlasta Pichová mówi, że gdyby miasto kupiło budynek, zostałby on wyremontowany i wykorzystany np. na prowadzenie wypożyczalni i przechowalni rowerów. W obcy majątek miasto nie może jednak inwestować środków, a České dráhy od prawie 10 lat nie mogą zdecydować się na sprzedaż.

Na podstawie: Petr Krňávek, Hana Kubová - denik.cz.

Autor: Cezary Olechno.
Publikacja tekstu: Sobota, 28 lipca 2012r. godz.: 13:11. Nr wydania: 247/2012

Dziękujemy za lekturę tego tekstu. Możesz teraz wrócić do wyboru aktualności.

Polecamy teksty na podobny temat

Następne teksty:

Poprzednie teksty:

Wszelkie prawa zastrzeżone. Prawa autorskie © Stanisław Stadnicki 2005-2024
Powielanie, kopiowanie i rozpowszechnianie treści serwisu KolejPodsudecka.pl jest zabronione.
Serwis KolejPodsudecka.pl jest internetowym dziennikiem wpisanym do rejestru Dzienników i Czasopism

  • WebInspiracje
  • Stanisław Stadnicki