Dodano: Poniedziałek, 29 stycznia 2024r. godz.: 08:35. Nr wydania: 570/2024

Już widać efekty prac przy modernizacji dworca w Raciborzu

Pełna nazwa inwestycji przy raciborskim dworcu brzmi: Przebudowa dworca kolejowego wraz z instalacjami wewnętrznymi oraz zagospodarowaniem terenu z towarzyszącą infrastrukturą techniczną, parkingami, komunikacją, budowa wiaty rowerowej oraz rozbiórka części istniejącego budynku.

Prace ruszyły w 2022 roku. Według planów dworzec powinien być gotowy w roku 2024, czyli w najbliższych miesiącach. Po przebudowie dworzec ma być mniejszy niż dawniej. W środku znajdzie się nowoczesna przestrzeń dla obsługi podróżnych (hol i poczekalnia). Pojawią się nowe elektroniczne tablice informacyjne oraz oświetlenie. Plany zakładają osobne pomieszczenie tylko na rowery wraz z narzędziami do ich naprawy. Zmieni się dojście na perony. Na piętrze budynku ma powstać coś na wzór tarasu widokowego. W skrzydle pojawi się przestrzeń dla jakichś biur gminy Racibórz lub przestrzeń dla wydarzeń kulturalnych, a obok biura spółek kolejowych. W skrzydle południowym pojawią się lokale handlowo-usługowe. Budynek ma być energooszczędny oraz posiadać liczne ułatwienia i dostosowania dla osób niepełnosprawnych. Inwestycja jest prowadzona w ramach Programu Inwestycji Dworcowych.

Na zdjęciu poniżej aktualna sytuacja na budowie. Fotografia została wykonana kilka dni temu.

Obraz: dworzecraciborzstan2024r.jpg

Foto IN

Dodatkowo do 2029 roku planowane jest ukończenie odbudowy linii kolejowej z Raciborza przez Głubczyce do Racławic Śląskich. Linia ta ma być zelektryfikowana. Zadanie jest realizowane w ramach programu Kolej+. Sprawa ta powoli, ale posuwa się do przodu.

Uwaga, ostatnie sztuki, koniec nakładu

Ostatnie pojedyncze sztuki naszego kalendarza jeszcze do kupienia. Teraz 40% taniej! Wysyłka tylko 13zł.

Zobacz opis kalendarza w naszym sklepie

Warto dodać, że początkowo w 1876 roku, to właśnie Racibórz był formalnie stacją końcową Kolei Podsudeckiej. Odcinek z Racławic do Kędzierzyna zbudowano trochę później i z czasem to on stał się ważniejszy.

Autor: Stanisław Stadnicki.
Publikacja tekstu: Poniedziałek, 29 stycznia 2024r. godz.: 08:35. Nr wydania: 570/2024

Dziękujemy za lekturę tego tekstu. Możesz teraz wrócić do wyboru aktualności.

Polecamy teksty na podobny temat

Następne teksty:

Poprzednie teksty:

Wszelkie prawa zastrzeżone. Prawa autorskie © Stanisław Stadnicki 2005-2024
Powielanie, kopiowanie i rozpowszechnianie treści serwisu KolejPodsudecka.pl jest zabronione.
Serwis KolejPodsudecka.pl jest internetowym dziennikiem wpisanym do rejestru Dzienników i Czasopism

  • WebInspiracje
  • Stanisław Stadnicki