Dodano: Czwartek, 12 maja 2011r. godz.: 23:09. Nr wydania: 204/2011

Piękny dworzec kolejowy na sprzedaż

PKP S.A. wystawiły na sprzedaż dworzec kolejowy w Głubczycach (woj.opolskie). XIX-wieczny budynek w kształcie lokomotywy kiedyś zagrał nawet w filmie - powiedział rzecznik PKP S.A. we Wrocławiu Bartłomiej Sarna.

Głubczycki dworzec wybudowano w 1870 roku. Budynek przypomina kształtem lokomotywę parową, z 20 metrową wieżą imitującą komin parowozu.

W roku 1989 dworzec wystąpił w filmie - w hollywoodzkiej produkcji "Triumf ducha". Film opowiada historię boksera Salamo Aroucha, greckiego Żyda z Salonik (w tej roli wystąpił Willem Dafoe), który trafił do Auschwitz, gdzie hitlerowcy zmuszali go do walk bokserskich. Stacja "zagrała" niemal identyczny dworzec kolejowy w greckich Salonikach, skąd bohatera wraz z rodziną wywieziono do obozu.

Dworzec jest położony przy nieczynnej linii kolejowej. Jego powierzchnia użytkowa to ponad 1,2 tys. mkw. - Budynek składa się z dwóch kondygnacji i poddasza, co przyszłemu nabywcy stwarza duże możliwości aranżacyjne. Mógłby w nim powstać na przykład hotel wraz z restauracją - ocenił Sarna.

Dworzec w Głubczycach leży przy linii kolejowej łączącej Racibórz w woj. śląskim i Racławice Śl. na Opolszczyźnie. Połączenie kolejowe pomiędzy tymi miejscowościami funkcjonowało od sierpnia 1876, ostatni pociąg pasażerski odjechał z Głubczyc w kwietniu 2000.

Autor: SGŹródło: Onet wiadomości (link)

Foto w zapowiedzi: Stowarzyszenie Krótkofalowców Pogórza Opawskiego.

Autor: SG.
Publikacja tekstu: Czwartek, 12 maja 2011r. godz.: 23:09. Nr wydania: 204/2011

Dziękujemy za lekturę tego tekstu. Możesz teraz wrócić do wyboru aktualności.

Polecamy teksty na podobny temat

Następne teksty:

Poprzednie teksty:

Wszelkie prawa zastrzeżone. Prawa autorskie © Stanisław Stadnicki 2005-2024
Powielanie, kopiowanie i rozpowszechnianie treści serwisu KolejPodsudecka.pl jest zabronione.
Serwis KolejPodsudecka.pl jest internetowym dziennikiem wpisanym do rejestru Dzienników i Czasopism

  • WebInspiracje
  • Stanisław Stadnicki