Dodano: Czwartek, 18 czerwca 2009r. godz.: 15:40. Nr wydania: 69/2009

Największy most i największa katastrofa inżynieryjna ziemi prudnickiej

Kiedy w 1875 roku ukończono budowę ogromnego kolejowego mostu kamiennego na rzece Osobłodze w Racławicach Śląskich nikt nie przypuszczał, iż ta niebotyczna jak na ówczesne czasy konstrukcja przetrwa tylko 28 lat. W 1903 roku okazało się, że racławicki obiekt został źle zaprojektowany. Było jednak za późno - most runął. Do początku XX wieku był to największy most jaki wybudowano na ziemi prudnickiej. Później, dokładnie w tym samym miejscu wzniesiono jeszcze większą konstrukcję, która przetrwała do czasów obecnych i być może jest największym mostem kolejowym o najdłuższym jednym przęśle w Polsce.

Odsłaniamy przed czytelnikami naszego serwisu nieznane fakty dotyczące unikalnego mostu kolejowego w Racławicach Śląskich. Ten 132-metrowy obiekt być może jest najdłuższym mostem kolejowym w kraju o pojedynczym przęśle. Nie wszyscy jednak wiedzą, iż jest to stosunkowo młody obiekt. Wcześniej w tym samym miejscu znajdowała się kamienna konstrukcja arkadowa podobna do tej z Lewina Kłodzkiego.

Polecamy nasz nowy artykuł historyczny pod tytułem: Największy most i największa katastrofa inżynieryjna ziemi prudnickiej (cz. I)

Autor: Stanisław Stadnicki.
Publikacja tekstu: Czwartek, 18 czerwca 2009r. godz.: 15:40. Nr wydania: 69/2009

Dziękujemy za lekturę tego tekstu. Możesz teraz wrócić do wyboru aktualności.

Polecamy teksty na podobny temat

Następne teksty:

Poprzednie teksty:

Wszelkie prawa zastrzeżone. Prawa autorskie © Stanisław Stadnicki 2005-2024
Powielanie, kopiowanie i rozpowszechnianie treści serwisu KolejPodsudecka.pl jest zabronione.
Serwis KolejPodsudecka.pl jest internetowym dziennikiem wpisanym do rejestru Dzienników i Czasopism

  • WebInspiracje
  • Stanisław Stadnicki