Dodano: Poniedziałek, 8 grudnia 2014r. godz.: 18:11. Nr wydania: 361/2014

Wagony piętrowe z Legnicy i Opola trafiają na makietę

Pamiętacie jak niewiele ponad 10 lat temu na torach Magistrali Podsudeckiej kursowały piętrowe wagony Bhp w malowaniu pomarańczowo-żółtym, tzw. "jajecznica"?
opis-Kalendarz kolejowy na rok 2015=

Modelarstwo kolejowe, to wspaniałe hobby, które jak pewnie wszyscy wiedzą praktykowane jest przez dorosłych, a nie jak uważają osoby nieobeznane w temacie - zabawka dla dużych dzieci. Stolarka, elektryka, umiejętności plastyczne, elektronika - to podstawowe elementy związane z modelarstwem. Ta dziedzina (powiedzmy to śmiało) kultury kolejowej rozwija się z każdy rokiem. Co chwilę słyszymy jak na polskim rynku pojawiają się polskie wagony i lokomotywy. Dzięki temu na budowanych przez naszych rodaków makietach możemy oglądać rodzime składy.

Obraz: jajecznica3.jpg

Makieta kolejowa w Racławicach Śląskich

Jeśli chodzi o Magistralę Podsudecką, to wiemy o dwóch makietach, które można oglądać na stacjach kolejowych tej linii: w Jaworzynie Śląskiej oraz Racławicach Śląskich (udostępniania okazjonalnie). W ostatnich miesiącach w świecie modelowym pojawiły się lokomotywy SU42, SP42, SM42 oraz liczne polskie wagony, w tym przepięknie wykonane piętrusy firmy Rivarossi (wagony w klasycznym oliwkowym malowaniu). Nowością listopada była lokomotywa EU07 (będzie ją można oglądać na makiecie w Racławicach Śląskich), która dostarczana jest z wbudowanym dekoderem cyfrowym i licznymi bajerami dźwiękowymi.

W grudniu na rynek trafiają podwójne wagony piętrowe Bhp, tzw, jajecznica. Są to wagony ze stacji Opole oraz Legnica. Dokładnie takie, jakie kursowały po linii 137 na początku XXI wieku. Może podpowiecie nam w jakich pociągach widzieliście te wagony. My w pociągach relacji Nysa-Opole, Nysa-Kędzierzyn Koźle czy Dzierżoniów-Kędzierzyn Koźle. Na rynku dostępna jest lokomotywa SP42-049 PKP z lokomotywowni Opole, która może być idealnym uzupełnieniem kolekcji i podstawą do stworzenia składu kursującego po naszych liniach kolejowych.

Zobacz pełny opis wagonów na stronie internetowej producenta.

Obraz: jajecznica1.jpg

Prezentacja modelów wagonów - zdjęcie pochodzi ze strony producenta SK Model

Obraz: jajecznica2.jpg

Co ciekawe w Kalendarzu Kolej Podsudecka na 2015 rok na pierwszej stronie można zobaczyć opisywane w tym artykule wagony piętrowe w składzie pociągu relacji Nysa-Kędzierzyn Koźle z lokomotywą SU46-013. Kalendarz można kupić w naszym sklepie internetowym.

O nowościach modelarskich związanych z Magistralą Podsudecką będziemy pisali na bieżąco.

Autor: Stanisław Stadnicki.
Publikacja tekstu: Poniedziałek, 8 grudnia 2014r. godz.: 18:11. Nr wydania: 361/2014

Dziękujemy za lekturę tego tekstu. Możesz teraz wrócić do wyboru aktualności.

Polecamy teksty na podobny temat

Następne teksty:

Poprzednie teksty:

Wszelkie prawa zastrzeżone. Prawa autorskie © Stanisław Stadnicki 2005-2024
Powielanie, kopiowanie i rozpowszechnianie treści serwisu KolejPodsudecka.pl jest zabronione.
Serwis KolejPodsudecka.pl jest internetowym dziennikiem wpisanym do rejestru Dzienników i Czasopism

  • WebInspiracje
  • Stanisław Stadnicki