Dodano: Poniedziałek, 24 października 2022r. godz.: 10:31. Nr wydania: 538/2022

Kormoran z podciętymi skrzydłami

Jeszcze tylko przez niecałe dwa miesiące pociąg TLK Kormoran będzie kursował Magistralą Podsudecką.

To pewne, że w grudniu br. z siatki kolejowych połączeń dalekobieżnych Kotliny Kłodzkiej zniknie codzienne połączenie Kłodzka z Nysą, Katowicami, Warszawą i Olsztynem realizowane przez pociąg TLK Kormoran. Pociąg ten będzie w nowym rozkładzie kursował od stacji Bielsko-Biała.

Kormoran kursując od Polanicy Zdroju pojawił się w rozkładzie jazdy niecałe dwa lata temu i wytrwale pracował na swój sukces. Dziś można powiedzieć, że zaproponowane w styczniu 2021 roku połączenie sprawdziło się. W sezonie wakacyjnym na odcinku od Katowic w stronę Polanicy (i w druga stronę) pociąg był pełny (łącznik pociągu, ponieważ w Katowicach dołączano lub wyłączano 4 dodatkowe wagony).

Przypomniał on ludziom z takich miasteczek jak Głogówek, Otmuchów, Paczków i większych ośrodków jak Nysa i Prudnik, że w Polsce istnieje jeszcze normalna kolej.

Nowy Kalendarz Kolej Podsudecka 2023 już dostępny

Format A3, 13 str (12 na każdy miesiąc plus okładka. Przepiękne i duże zdjęcia pociągów wykonane na Magistrali Podsudeckiej. Każdy miesiąc na osobnej stronie. Solenizanci, święta, numery tygodni, znaki zodiaku.

Zobacz opis kalendarza w naszym sklepie

Ktoś wprowadzając ten pociąg do rozkładu miał dobry pomysł: wiele mniejszych miejscowości naszego regionu zyskało bezpośredni dojazd pociągiem do stolicy, na Warmię i Mazury oraz do Aglomeracji Śląskiej. To ten ostatni kierunek był najpopularniejszy wśród naszych pasażerów. Najwięcej osób z Kłodzka, Nysy, czy Prudnika podróżowało właśnie do Katowic. To dowód, że potrzebne jest dalekobieżne połączenie od strony Dolnego Śląska przez linię 137 (Nysa, Prudnik, Kędzierzyn-Koźle) do Katowic kursujące rankiem w stronę Aglomeracji Śląskiej, czyli coś przeciwnego do obecnego pociągu TLK Sudety.

Pisma i apele z prośbą o pozostawienie pociągu zostały wysłane ze wszystkich miast i powiatów na trasie tego pociągu. Do akcji włączyli się posłowie oraz grupy społeczne. Niestety nic to nie dało.

Tracimy pociąg dobry, potrzebny, spełniający swoją rolę. Pociąg, który zdążyliśmy docenić, sprawdzić, z którym podróżni mogli się już oswoić. To duża strata dla Magistrali Podsudeckiej.

Obraz: kormoranskrzydla.jpg

Pociąg TLK Kormoran w drodze do stacji Polanica Zdrój w sierpniu tego roku

Autor: Stanisław Stadnicki.
Publikacja tekstu: Poniedziałek, 24 października 2022r. godz.: 10:31. Nr wydania: 538/2022

Dziękujemy za lekturę tego tekstu. Możesz teraz wrócić do wyboru aktualności.

Polecamy teksty na podobny temat

Następne teksty:

Poprzednie teksty:

Wszelkie prawa zastrzeżone. Prawa autorskie © Stanisław Stadnicki 2005-2024
Powielanie, kopiowanie i rozpowszechnianie treści serwisu KolejPodsudecka.pl jest zabronione.
Serwis KolejPodsudecka.pl jest internetowym dziennikiem wpisanym do rejestru Dzienników i Czasopism

  • WebInspiracje
  • Stanisław Stadnicki