Dodano: Piątek, 15 stycznia 2016r. godz.: 10:01. Nr wydania: 411/2016

O rozkładzie pociągów w województwie dolnośląskim

Pisaliśmy już o rozkładzie jazdy dla województwa opolskiego, teraz kolej na sąsiadów z Dolnego Śląska.

Ważnym elementem rozkładu jest sprawdzone i cenione połączenie bezpośrednie nie tylko Świdnicy, a także Dzierżoniowa z Wrocławiem. Aż cztery pociągi łączą bezpośrednio stolicę Dolnego Śląska z tym miastem. Cztery pociągi łączą bezpośrednio Legnicę z Kamieńcem Ząbkowickim z czego dwa bezpośrednio dojeżdżają do stacji Kudowa-Zdrój. W relacjach pociągów ze Świdnicy i Dzierżoniowa można kupować bilety w promocjach Promocja Świdnicka i Dzierżoniowska, które przygotował przewoźnik na tej trasie Koleje Dolnośląskie.

W rozkładzie jazdy przykładowo dla stacji Dzierżoniów jest dziesięć par pociągów, ale oczywiście nie wszystkie one kursują codziennie. Cześć kursuje w dni robocze, część w weekendy. Najwięcej pociągów kursuje odcinkami Jaworzyna Śląska-Kamieniec Ząbkowicki. Tylko pięć par (nie wszystkie codziennie) na odcinku Legnica-Jawor-Jaworzyna Śląska.

W ostatnich latach notuje się wprowadzanie ciekawych relacji pociągów na dolnośląskich odcinkach Magistrali Podsudeckiej, na przykład: Legnica - Kudowa-Zdrój, czy Dzierżoniów-Wrocław Główny. To niewątpliwy plus, ponieważ wydaje się, że spory potok podróżnych jest zainteresowany dojazdem do stolicy regionu oraz kurortów turystycznych.

Warto też wspomnieć o pociągach dalekobieżnych. Przez Kamieniec Ząbkowicki kursuje pociąg TLK Aurora relacji Warszawa Wschodnia - Kudowa-Zdrój przez Poznań i Wrocław, TLK Bursztyn relacji Gdynia Główna - Kudowa-Zdrój przez Poznań i Wrocław. Przez Jaworzynę Śląską kursują: IC MEHOFFER relacji Jelenia Góra-Wrocław i dalej do Przemyśla, przez Opole i Częstochowę, EIC Śnieżka relacji Warszawa Wschodnia-Jelenia Góra przez Częstochowę, Opole, Wrocław, TLK Aurora z Szklarskiej Poręby/Jeleniej Góry do Warszawy Wschodniej. Przez Jaworzynę Śląską kursują też dalekobieżne pociągi regionalne np. R Kamieńczyk relacji Poznań-Szklarska Poręba.

Niestety nowy rozkład jazdy pociągów to brak jakichkolwiek pociągów na stykowym odcinku Magistrali Podsudeckiej kursujących pomiędzy stacjami Nysa, a Kamieniec Ząbkowicki. Od jakiegoś czasu mówi się, a także prosi i sugeruje, by choć w sezonie turystycznym oraz weekendy uruchomić pociągi bezpośrednie w przykładowej relacji Gliwice-Nysa-Kłodzko/Kudowa-Zdrój. Trudno jednoznacznie powiedzieć, dlaczego nie możemy się doczekać i doprosić takich lub podobnych pociągów, tym bardziej, że organizatorów przewozów stać na stworzenie długich i ciekawych relacji w swoich regionach, a brakuje węzła, który by je połączył.

Do pobrania

Obraz: rozkladds.jpg

Pociąg relacji Wrocław Główny-Dzierżoniów Śląski na stacji początkowej, foto Krystian Woś

Autor: Stanisław Stadnicki.
Publikacja tekstu: Piątek, 15 stycznia 2016r. godz.: 10:01. Nr wydania: 411/2016

Dziękujemy za lekturę tego tekstu. Możesz teraz wrócić do wyboru aktualności.

Polecamy teksty na podobny temat

Następne teksty:

Poprzednie teksty:

Wszelkie prawa zastrzeżone. Prawa autorskie © Stanisław Stadnicki 2005-2024
Powielanie, kopiowanie i rozpowszechnianie treści serwisu KolejPodsudecka.pl jest zabronione.
Serwis KolejPodsudecka.pl jest internetowym dziennikiem wpisanym do rejestru Dzienników i Czasopism

  • WebInspiracje
  • Stanisław Stadnicki