Dodano: Środa, 3 marca 2010r. godz.: 17:00. Nr wydania: 132/2010

Pismo do Wicemarszałka Województwa Małopolskiego, Pana Romana Ciepieli, odnośnie ratowania Skansenu w Chabówce

Szanowny Panie Marszałku!
Zwracam się do Pana z apelem o podjęcie jak najszybszych działań mających na celu przejęcie przez Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego zabytkowych eksponatów kolejowych zgromadzonych na terenie byłej parowozowni w Chabówce. Chabówka jest bez wątpienia perełką województwa małopolskiego. Wraz z przyległą linią do Nowego Sącza istnieją tam wręcz idealne warunki do stworzenia żywej kolei muzealnej. Niestety, te niewątpliwe atuty nie były do tej pory w należyty sposób wykorzystane.

Obecna sytuacja w Skansenie wywołuje moje ogromne zaniepokojenie. Począwszy od braku jakichkolwiek inicjatyw i działań ze strony obecnych włodarzy Skansenu w Chabówce (PKP Cargo), poprzez tragiczny sposób prezentacji zabytkowych eksponatów, na ogólnym wrażeniu marazmu i braku wizji na przyszłość skończywszy. Czy tak powinno wyglądać to miejsce? Czy tak powinien wyglądać Skansen, który mógłby być wizytówką turystyczną Małopolski i mekką miłośników kolei nie tylko z Polski, lecz także z innych krajów? Czy zorganizowanie jednej imprezy parowej w roku to wszystko, na co stać tych, do których obecnie należy Skansen? Jeśli tak, to znaczy, że najwyższa pora zmienić ten kompromitujący i skandaliczny stan rzeczy.

Moim zdaniem tylko przejęcie Skansenu przez UMWM i stworzenie tam placówki muzealnej z prawdziwego zdarzenia daje szansę na uratowanie bezcennego dziedzictwa techniki. Obecne władze PKP traktują Skansen i zgromadzone tam zabytki jak swój prywatny folwark. Czarę goryczy przelały u mnie ostatnie działania PKP Cargo. Decyzją zarządu PKP Cargo S.A. parowóz Ty51-133 został przekazany na aukcję, z której dochód miał zasilić konta Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Czy to jest normalna sytuacja? To tak, jakby Muzeum Narodowe na Wawelu przekazało na licytacją jeden z arrasów.

Panie Marszałku. Proszę o niezwłoczne działania. Póki jeszcze można coś uratować. Nie pozwólmy, by Skansen w Chabówce uległ degradacji, bądź stał się łupem organizacji i stowarzyszeń, które mimo wzniosłych haseł na sztandarach, z ochroną zabytków nie mają nic wspólnego.

Z wyrazami szacunku,
Krzysztof Kuś

Powyższe pismo zostało wysłane także do lokalnych mediów (krakowski dodatek Gazety Wyborczej, POLSKA Gazeta Krakowska, Tygodnik Podhalański, fora dyskusyjne: infokolej.pl, IC forum).

Źródło: http://kolejbeskidzka.wikidot.com/apel-do-umwm-o-ratowanie-chabowki.

Autor: Krzysztof Kuś.
Publikacja tekstu: Środa, 3 marca 2010r. godz.: 17:00. Nr wydania: 132/2010

Dziękujemy za lekturę tego tekstu. Możesz teraz wrócić do wyboru aktualności.

Polecamy teksty na podobny temat

Następne teksty:

Poprzednie teksty:

Wszelkie prawa zastrzeżone. Prawa autorskie © Stanisław Stadnicki 2005-2024
Powielanie, kopiowanie i rozpowszechnianie treści serwisu KolejPodsudecka.pl jest zabronione.
Serwis KolejPodsudecka.pl jest internetowym dziennikiem wpisanym do rejestru Dzienników i Czasopism

  • WebInspiracje
  • Stanisław Stadnicki