Dodano: Piątek, 30 czerwca 2023r. godz.: 09:57. Nr wydania: 555/2023

Konkurs: Twoja fotografia w Kalendarzu Kolej Podsudecka 2024

W tym roku wyjątkowo szybko ruszamy z konkursem Twoja fotografia kolejowa w Kalendarzu Kolej Podsudecka 2024.

W ciągu ostatnich 5 miesięcy cena wysyłki kurierem poszła do góry o 5zł. Papier też nie chce tanieć. Nie ma siły. W tym roku reagujemy szybko i działamy już teraz. Zapraszamy do konkursu na fotografie do naszego kalendarza kolejowego.

Zasady są proste. Wysyłasz do nas propozycje swoich zdjęć. Biorą one udział w konkursie. Spośród wszystkich nadesłanych prac wybieramy 13, które znajdą się w Kalendarzu. Jeżeli wśród nich będzie Twoje zdjęcie, to otrzymujesz Kalendarz za darmo. Wysyłamy go na swój koszt. W tym roku otrzymasz kalendarz jeszcze szybciej, zanim trafi on do sprzedaży. Czyli autorzy zwycięskich zdjęć dostaną Kalendarze jako pierwsi.

Informacje ogólne

Kalendarz Kolej Podsudecka wydawany jest od 2011 roku i promuje kolej oraz jej historię. To jedyny w Polsce kolejowy kalendarz, który dotyczy kolei tylko w jednym rejonie kraju, mianowicie szeroko pojętej Kolei Podsudeckiej. To znaczy, że w kalendarzu mogą znaleźć się tylko i wyłącznie zdjęcia pociągów wykonane na linii 137 tzw. Magistrali Podsudeckiej oraz każdej innej linii kolejowej, która łączy się z Podsudecką lub krzyżuje. Te inne linie to m.in.: Racławice-Racibórz, Nysa-Opole, Nysa-Brzeg, Kłodzko-Wrocław, Świdnica-Jedlina, Świdnica-Sobótka-Wrocław i tak dalej.

Kalendarz jest duży, ma format A3. Zawsze drukowany jest na wysokiej jakości papierze kredowym. Zawsze ma 13 stron, po 1 stronie na każde 12 miesięcy oraz okładkę. Do tego zawieszka. Kalendarium zawiera: nazwy miesięcy (po polsku, czesku, angielsku i niemiecku), znaki zodiaku, solenizantów, informacje o ważnych świętach.

Jak wygląda konkurs?

W nieprzekraczalnym terminie do dnia 16 lipca 2023 r. wyślij do nas (tutaj jest adres email) kilka swoich kolejowych zdjęć spełniających warunki konkursu. Mogą to być wstępnie obrobione zdjęcia, nie muszą być oryginały z aparatu (jak wygrasz, to poprosimy Cię o oryginał, który sami obrabiamy, a Ty dostajesz całą stronę kalendarza z tym zdjęciem do oceny i akceptacji przed drukiem).

Po 16 lipca autor strony wybierze 13 zdjęć, które znajdą się w kalendarzu. Jeżeli Twoje zdjęcie zostanie wybrane, to do około 20 lipca otrzymasz informacje zwrotną. Wysyłasz oryginał, akceptujesz swoją stronę. Kalendarz jest drukowany.

Jakich zdjęć szukamy?

Na 2024 rok chcemy, aby każda strona kalendarza miała zdjęcie wykonane dokładnie w miesiącu kalendarzowym tej strony. Czyli strona styczniowa zdjęcie faktycznie wykonane w styczniu (to specjalna prośba czytelników). Dlatego, aby zwiększyć swoje szanse warto wysłać więcej zdjęć. Załóżmy, że dwie osoby wyślą przepiękną fotkę ze stycznia, to siłą rzeczy trzeba wybrać jedną z nich.

Nie ma znaczenia jaki pociąg będzie na zdjęciu, ale musi to być fotografia z Kolei Podsudeckiej (patrz wyżej). Czyli może to być: parowóz, szynobus, lokomotywa spalinowa, elektryczna, jakiś pociąg planowy, pociąg specjalny itp. Chodzi o to, aby zdjęcie było ładne. To zdjęcie musi się dobrze skadrować i spasować do kalendarza. Idealnie, aby pociąg był w centrum kadru. Pociąg musi być sfotografowany od przodu. Wysyłając zdjęcie podaj jego opis oraz datę wykonania.

Nie musisz od razu wysyłać oryginalnych zdjęć z aparatu, które zajmują np. 5 megabajtów. Wyślesz je dopiero, jak wygrasz. Możesz na początek wysłać np. zdjęcia pomniejszone o rozmiarze np. 1900 na 1200 pikseli. Takie zdjęcia wystarczą nam do oceny. Jeżeli wgrasz, to poprosimy Cię o oryginał fotografii. Ale ważne jest to, aby zdjęcie w oryginale było naprawdę dobrej jakości. Zbyt małe zdjęcie lub takie wykonane słabym aparatem (np. w smartfonie) nie nadają się do druku!

Jakie zdjęcia odpadają

 • Wykonane smartfonem.
 • Wykonane poza Koleją Podsudecką.
 • Ciemne, zaszumione, słabej jakości.
 • Kiedy w oglądaniu zdjęcia przeszkadza np. słup w środku kadru, jacyś przechodnie, widać za dużo miłośników kolei itp.

Ważne

Każdy, kto już brał udział w konkursie wie, że staramy się, aby jak najwięcej fotografów miało swoje zdjęcia w Kalendarzu. Dlatego warto brać udział. Na pewno nie uda nam się każdego uszczęśliwić, ale zrobimy wszystko, jak co roku, aby jak najwięcej różnych fotografów zaprezentowało swoje prace. Zapraszamy.

Regulamin

 1. Każda osoba może wysłać dowolną ilość zdjęć.
 2. Zdjęcia nadesłane w poprzednich latach także biorą udział w konkursie
 3. Zastrzegamy sobie prawo do odrzucenia z udziału w konkursie zdjęć, które są słabe techniczne, lub nie spełniają naszych zasad, lub po prostu nie nadają się do publikacji w kalendarzu.
 4. Autor tej strony, wydawca kalendarza, Stanisław Stadnicki jako jedyna osoba ocenia zdjęcia (jest jury konkursy). Werdykt jury nie podlega dyskusji.
 5. Należy wysyłać zdjęcia o tematyce kolejowej wykonane na linii 137 lub w jej pobliżu zgodnie z uwagami opisanymi w tym artykule.
 6. Należy nadsyłać tylko swoje autorskie zdjęcia. Autor zdjęcia wyraża zgodę na ich publikację w Kalendarzu Kolej Podsudecka 2024. Nie można wysyłać cudzych zdjęć itp.
 7. Zdjęcia należy wysłać na adres staszek[malpa]kolejpodsudecka.pl (celowo unikam pisania znaku @, aby adres email nie był przechwycony przez roboty sieciowe - proszę popraw ten adres i zamień słowo małpa na @ jeżeli wyślesz do mnie email) w nieprzekraczalnym terminie do dnia niedziela 16 września 2023 r., do godz. 12:00 tego dnia.
 8. Do dnia 20 lipca 2023r. autorzy wygranych zdjęć zostaną poinformowani o zwycięstwie w konkursie i poproszę o oryginalne fotografie.
 9. Kalendarze dla wygranych zostaną wysłane do dnia 1 września 2023 r. kurierem InPost lub do paczkomatu wybranego przez autora zdjęć.
 10. Na zdjęciach nie powinno być widać twarzy tzw. osób postronnych. Jeżeli widać twarz mechanika/maszynisty/konduktora/nastawiczego to nie ma problemu - podczas obróbki komputerowej twarz zostanie zamazana, ale jeżeli zdjęcie jest wykonane np. z masowej imprezy, gdzie jest dużo gapiów, to takie zdjęcie raczej nie znajdzie się w kalendarzu. Nikt nie chce kalendarza z ludźmi, wszyscy chcą kalendarz z pociągami :). Idealne zdjęcie, to wykonane na szlaku lub na stacji, ale bez widocznych twarzy pasażerów. Kolejarze na zdjęciu mnogą być (ich twarze zostaną zamazane), pasażerów nie powinno być.
 11. Wysyłając swoje zdjęcie potwierdzasz, że znasz i akceptujesz regulamin konkursu.

Poniżej dwie strony Kalendarza 2023 z bajecznie pięknymi zdjęciami Panów: Wojciecha Kamińskiego oraz Andrzeja Szczepańskiego. Wasze zdjęcia też mogą znaleźć się w kalendarzu.

Obraz: konkurs2024.jpg

Autor: Stanisław Stadnicki.
Publikacja tekstu: Piątek, 30 czerwca 2023r. godz.: 09:57. Nr wydania: 555/2023

Dziękujemy za lekturę tego tekstu. Możesz teraz wrócić do wyboru aktualności.

Polecamy teksty na podobny temat

Następne teksty:

Poprzednie teksty:

Wszelkie prawa zastrzeżone. Prawa autorskie © Stanisław Stadnicki 2005-2024
Powielanie, kopiowanie i rozpowszechnianie treści serwisu KolejPodsudecka.pl jest zabronione.
Serwis KolejPodsudecka.pl jest internetowym dziennikiem wpisanym do rejestru Dzienników i Czasopism

 • WebInspiracje
 • Stanisław Stadnicki