Dodano: Niedziela, 20 września 2015r. godz.: 14:45. Nr wydania: 399/2015

Kalendarz Kolej Podsudecka 2016 idzie do druku - zobacz, jakie będzie miał zdjęcia

Mniej więcej na początku października nowe wydawnictwo Kalendarz Kolej Podsudecka 2016 trafi do sprzedaży. Zobacz, jakie zdjęcia znajdą się w środku kalendarza.
Obraz: kalendarz16a.jpg
Obraz: kalendarz16b.jpg
Obraz: kalendarz16c.jpg

Kalendarz na rok 2016 będzie łączył w sobie historię i czasy obecne. Znajdziecie w nim pociągi kursujące po linii Racibórz - Głubczyce - Racławice Śląskie, pośpieszny na Magistrali Podsudeckiej (w składzie wagon jeszcze barwy oliwkowej), pociągi specjalne z parowozami Ty42 i TKt48, a także czasy obecne: składy towarowe oraz specjalny pociąg z lokomotywą Su45, który na początku 2015 roku odwiedził Dolnośląskie Zakamarki.

Staraliśmy się, aby nowy kalendarz był różnorodny, to jest pokazywał różne pociągi, z różnych miejsc, z różnych czasów. Wierzymy, że to nam się udało. Kalendarz trafi do sprzedaży przypuszczalnie na początku października.

Prawdziwym rarytasem będzie już pierwsza styczniowa strona, na której znajduje się zdjęcie przypuszczalnie ostatniego pociągu relacji Racibórz-Racławice Śląskie dojeżdżającego do stacji docelowej. Melancholijne ujęcie z dalszej odległości każde nam zastanowić się nad tragedią tej urokliwej linii i uświadomić sobie, że to już 15 lat od zawieszenia pociągów osobowych w tych relacjach. Fotograf: Ryszard Boduszek.

Zdjęcie z lutego to Piława Górna ZPKŁ. Spalinowy Traxx oczekuje na wyjazd z bocznicy w kierunku Kamieńca Ząbkowickiego. Lokomotywa odstawiła pierwszą część wagonów pod załadunek i po krótkim postoju w Piławie Górnej uda się po drugą część. Na torze obok lokomotywa SM42-2477 jeżdżąca dla Pol-Miedź Trans. Data wykonania zdjęcia: 26.11.2014r. Fotograf: Łukasz Białow.

Marzec to zdjęcie z szlaku Kamieniec Ząbkowicki - Doboszowice. Lokomotywa ST43-177 z zwartym składem pociągu towarowego pełnego samochodów, jedzie z Kamieńca Ząbkowickiego do Kędzierzyna-Koźle. W przeciwnym kierunku pod wzniesienie wspina się lokomotywa ST44-1223 ze składem węglarek jadących z Nysy do Kamieńca Ząbkowickiego. Niesamowite ujęcie dwóch pociągów. Data: 03.03.2012r. Fotograf: Mirosław Synowski.

Kwiecień to przedmieścia Legnicy. Lokomotywa SU45-115 z pociągiem specjalnym "Dolnośląskie Zakamarki" opuszcza Legnicę rozpoczynając bieg po Magistrali Podsudeckiej w kierunku Strzegomia. Data: 25.04.2015r. Fotograf: Łukasz Białow.

Maj, to pociąg osobowy relacji Katowice - Kędzierzyn-Koźle - Nysa - Kłodzko - Kudowa Zdrój/Stronie Śląskie prowadzony lokomotywą SU46-026 zbliża się do stacji Kamieniec Ząbkowicki. Data: 2.05.1995r. Fotograf: Rafał Matuszewski.

Czerwiec to lokomotywa Gama w barwach PKP Intercity prowadząca pociąg towarowy. Zdjęcie wykonano w okolicy Prudnika. Fotograf: Grzegorz Wilga.

Lipiec, to pociąg specjalny relacji Wrocław Główny - Głuchołazy - Racławice Śląskie prowadzony lokomotywą parową Ty42-24 ze Skansenu Kolejowego w Pyskowicach pokonuje odcinek pomiędzy stacjami Grodków Śląski - Grodków Stary. W tle wieża kościoła farnego pw. Św. Michała Archanioła w Grodkowie. Data: 7 czerwca 2014r. Fotograf: Amadeusz Świerk.

Sierpień to "Wakacyjny Pociąg Muzealny" PR-S 66012 "Fryderyk" relacji Jaworzyna Śląska - Świdnica Miasto prowadzony lokomotywą TKt48-18 (własność Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku w Jaworzynie Śląskiej) w pochmurne, niedzielne popołudnie, zbliża się do stacji docelowej. W składzie dwa wagony Ci28 z 1928 roku. Data: 5 maja 2015r. Fotograf: Piotr Szczekała.

Na wrzesień lokomotywa SM42-2334 podczas trwającego remontu linii D29-306, tzw. "Gogolinki" spycha skład wagonów samowyładowczych wypełnionych kruszywem jadąc na trasie z Prudnika w kierunku miejscowości Moszna celem wysypania ładunku. Pociąg na zdjęciu przejeżdża przez miejscowość Biała (dawna stacja Biała Prudnicka). Data: 7.09.2015r. Fotograf: Krzysztof Wilga.

Październik to okolice wsi Cyprzanów niedaleko Raciborza. Lokomotywa parowa Ty42-107 z pociągiem specjalnym relacji Racibórz - Racławice Śląskie - Nysa. W tle kościół Trójcy Św. w Cyprzanowie. Następna stacja na trasie pociągu to Pietrowice Wielkie. Data: 1.10.1996r. Fotograf: Rafał Matuszewski.

Listopad to lokomotywa ST43-227 na szlaku pomiędzy stacjami Kędzierzyn-Koźle Zachód, a Twardawa prowadząca pociąg towarowy w kierunku Nysy. Data: 26.11.201r. Fotograf: Łukasz Hettwer.

Grudzień: "Mikołajkowy pociąg" wiozący prezenty dla dzieci udaje się w drogę powrotną. Parowóz TKt48-18 ciągnięty jest przez lokomotywę spalinową spółki PKP Cargo. Skład opuszcza stację Świdnica Miasto. Data: 9.12.2012r. Fotograf: Mirosław Synowski.

Na okładce: parowóz OL49-69 z pociągiem specjalnym "Kozioł" relacji Nysa- Głuchołazy- Nysa podczas postoju na stacji Nowy Świętów. 31 sierpnia 2015r. Fotograf: Mariusz Hassa.

Jak widać w tym roku mamy aż pięć osób, których zdjęcie pierwszy raz znalazło się z kalendarzu. Kilku profesjonalistów z lat poprzednich ponownie zakończyło nas niesamowitymi ujęciami. Część z zawodowców niestety nie miała szczęścia i nie udało się nam zamieścić ich zdjęć. Były też osoby, które pierwszy raz wysłały swoje zdjęcie, ale niestety nie udało się nam zamieścić wszystkich fotografii. Kalendarz ma tylko 13 stron.

Autor: Stanisław Stadnicki.
Publikacja tekstu: Niedziela, 20 września 2015r. godz.: 14:45. Nr wydania: 399/2015

Dziękujemy za lekturę tego tekstu. Możesz teraz wrócić do wyboru aktualności.

Polecamy teksty na podobny temat

Następne teksty:

Poprzednie teksty:

Wszelkie prawa zastrzeżone. Prawa autorskie © Stanisław Stadnicki 2005-2023
Powielanie, kopiowanie i rozpowszechnianie treści serwisu KolejPodsudecka.pl jest zabronione.
Serwis KolejPodsudecka.pl jest internetowym dziennikiem wpisanym do rejestru Dzienników i Czasopism

  • WebInspiracje
  • Stanisław Stadnicki