Dodano: Sobota, 22 sierpnia 2015r. godz.: 13:11. Nr wydania: 394/2015

Pociąg Nysa-Wrocław zostaje

Od nowego rozkładu jazdy, który zostanie wprowadzony w grudniu tego roku do stolicy Dolnego Śląska dojedziemy dwoma pociągami (przynajmniej w piątki).

Jeden z naszych czytelników napisał pismo do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego i zapytał o kształt połączeń bezpośrednich w relacji Nysa-Wrocław Główny-Nysa w nowym rozkładzie jazdy, który ma wejść w życie w grudniu tego roku. Ta sprawa interesowała wiele osób piszących do nas.

Na pewno będzie lepiej, ponieważ tych pociągów będzie trochę więcej. Tak wynika z odpowiedzi, którą otrzymał nasz czytelnik.

Z Nysy do Wrocławia pociągi odjadą:

  • 10:37 (przyjazd do Wrocławia 12:04), kursuje w dni nauki szkolnej
  • 18:47 (przyjazd do Wrocławia 19:28), kursuje w piątki i niedzielę w okresie nauki akademickiej

Odjazdy z Wrocławia do Nysy:

  • 12:20 (w Nysie 13:46), kursuje w dni nauki szkolnej
  • 19:50 (w Nysie 21:13), kursuje w piątki i niedzielę w okresie nauki akademickiej

Ne terenie województwa Dolnośląskiego pociąg będzie kursował jako przyspieszony z postojem na stacji Oława. Nie wiadomo na razie jak będzie z przesiadkami i skomunizowaniami na stacji Brzeg. Nie wiemy też, czy jadące pociągi do Wrocławia nie będą czasem wydłużeniem składów z Kędzierzyna-Koźla (pociąg jedzie z Kędzierzyna, w Nysie nie zmienia peronu i jedzie od razu do Wrocławia, jak jest do tej pory). Wtedy rozsądne wydawałoby się stworzenie normalniejszej relacji Kędzierzyn-Koźle - Nysa - Wrocław Główny (nawet z dłuższym postojem w Nysie), ponieważ więcej osób (np. z Prudnika) wiedziałby do bezpośrednim dojeździe do Wrocławia! Byłaby to też konkurencja dla autobusów np. relacji Głubczyce-Wrocław, z których korzysta wielu mieszkańców Racławic Śląskich, Prudnika, nawet Nysy i dalej np. Oławy.

Wieczorny pociąg ewidentnie nastawiony jest na studentów, choć skorzystają z niego osoby dojeżdżające i wracające z pracy.

Nadal czekamy na jakiś wakacyjny pociąg do Wrocławia oraz, co będziemy pisać do skutku: przynajmniej sezonowe bezpośrednie połączenia do Kłodzka/Kudowy Zdrój w relacji np. Gliwice -Katowice - Kędzierzyn - Prudnik - Nysa.

Już troszeczkę żartem warto zapytać: jakie to są te dni nauki akademickiej. Student uczy się przez cały rok :) We wrześniu ma często poprawki, a i zdaje egzaminy do końca czerwca.

Obraz: nowedowroclawia.jpg

Uruchomienie dłuższych relacji pociągów wymaga konsultacji kilku województw, ale w praktyce sprawia, że pociągi są bardziej atrakcyjne i może skorzystać z nich więcej podróżnych

Autor: Stanisław Stadnicki.
Publikacja tekstu: Sobota, 22 sierpnia 2015r. godz.: 13:11. Nr wydania: 394/2015

Dziękujemy za lekturę tego tekstu. Możesz teraz wrócić do wyboru aktualności.

Polecamy teksty na podobny temat

Następne teksty:

Poprzednie teksty:

Wszelkie prawa zastrzeżone. Prawa autorskie © Stanisław Stadnicki 2005-2024
Powielanie, kopiowanie i rozpowszechnianie treści serwisu KolejPodsudecka.pl jest zabronione.
Serwis KolejPodsudecka.pl jest internetowym dziennikiem wpisanym do rejestru Dzienników i Czasopism

  • WebInspiracje
  • Stanisław Stadnicki