Dodano: Poniedziałek, 9 czerwca 2014r. godz.: 19:29. Nr wydania: 339/2014

Gorąco jak w kotle parowozu

Pod znakiem wielu atrakcji i piekielnego upału odbyła się szósta edycja pikniku kolejowego organizowanego na racławickiej stacji. Do tej miejscowości przyjechały tłumy gości.

Już w sobotę rano pierwsza dojechała lokomotywa spalinowa PKP Cargo SM42-1215. Po niej nowoczesny autobus szynowy województwa opolskiego, który obsługuje spalinowe linie Opolszczyzny i przewozi podróżnych w komfortowych warunkach.

Oficjalne rozpoczęcie pikniku miało miejsce w sobotę o godzinie 13:00. Wśród zaproszonych gości przybyli między innymi: samorządowcy naszego regionu (w tym starosta i wicestarosta prudnicki oraz burmistrz Głogówka). Obecni byli przedstawiciele samorządu wojewódzkiego oraz opolskich Przewozów Regionalnych, Polskich Linii Kolejowych w siedzibą w Opolu oraz PKP Cargo Tarnowskie Góry, a także posłanka ziemi prudnickiej. Nie mogło zabraknąć reprezentacji z Czech oraz przedstawicieli władz Racławic Śląskich1).

Obraz: piknik14_1.jpg

Startujemy

Powitanie gości poprzedziło paradne przejście racławickiej orkiestry dętej, na której czele maszerowali kolejarze z racławickim sztandarem kolejowym.

Imprezę otworzył Tadeusz Wrona, prezes Racławickiego Stowarzyszenia Miłośników Kolei, głównego organizatora pikniku kolejowego. Podziękował on zaproszonym gościom za pomoc w organizacji pikniku. Wyremontowano między innymi poczekalnię i bufet dworca. Wydano darmowe broszury o historii kolejnictwa w Racławicach Śląskich. Udostępniono lokomotywy i liczne atrakcje2).

Obraz: piknik14_2.jpg

Na czeskim mini-pociągu

Nad bezpieczeństwem uczestników wzorowo czuwali młodzi strażacy z racławickiej straży pożarnej OSP. Na peronach można było odwiedzić stanowiska między innymi Przewozów Regionalnych, Skansenu Kolejowego w Jaworzynie Śląskiej oraz Euro Country.

Główną atrakcją pikniku był parowóz Ty42-24 z Pyskowic, który przyjechał w sobotę o godzinie 16:45 prowadząc pociąg specjalny z Wrocławia. Licznie przybyli goście pikniku zgotowali maszynistom parowozu brawa. Na południowych torach kursowały drezyny spalinowe oraz drezyna ręczna. Na rampie kolejowej można było posłuchać koncertów i obserwować liczne występy (w sobotę racławicka orkiestra dęta, a także dzieci i młodzież z gospodarskiej miejscowości, a w niedzielę głównie występy przygotowane przez Prudnicki Ośrodek Kultury oraz orkiestrę z Prudnika).

Podobnie jak w roku poprzednim (tym razem na rampie) dostępny był mały parowóz z Czech, nazywany Maruśka. Wewnątrz dworca udostępniono ekspozycję historyczną. Nową atrakcją była polska makieta kolejowa z dworcem i monumentalnym wiaduktem. Obok ustawiono makietę Czeską odzwierciedlającą kolej wąskotorową.

Obraz: piknik14_3.jpg

Główna atrakcja imprezy to czynna lokomotywa parowa

W sobotę do białego rana bawiono się na zabawie tanecznej. W niedzielę dzieci rysowały swój wymarzony pociąg w konkursie plastycznym oraz zapowiadały przyjazd lokomotyw do Racławic Śląskich. Również w niedzielę rozegrano zawody w wyścigach drezyn ręcznych. W tym roku było bardzo trudno, ponieważ liczyła się nie tylko szybkość, ale i precyzja. Uczestnicy musieli dowieźć do mety kubełek z wodą!

Piknik był bardzo udany. Jak zwykle dopisała (aż za bardzo) pogoda. Przez całą imprezę było bardzo gorąco. Dominowali goście spoza Racławic.

Obraz: piknik14_4.jpg

Nowa atrakcja to racławicka makieta kolejowa

Racławicka impreza ściąga na tamtejszą stację całe rodziny. Dziadków, rodziców oraz najmłodszych. Każdy z nich na swój sposób wspomina i opowiada o kolei.

Warto podziękować każdemu, kto choć w minimalnym stopniu przyczynił się do tego, że szósta edycja pikniku kolejowego wypadła tak okazale.

Obraz: piknik14_5.jpg

Na drezynach fajnie jest

  1. Nie wymieniam wszystkich z imienia i nazwiska, ponieważ mogę kogoś pominąć, a nie chciałbym odbierać potem telefonów z uwagami i krytyką - z resztą i tak nasza redakcja w przeciwieństwie do kilku innych mediów w ogóle wspomina o zaproszonych gościach.
  2. Jeśli władze Stowarzyszenia dostarczą listę sponsorów oraz informacje o wkładzie samorządów, zostanie ona zamieszczona. Sami nie piszemy, ponieważ możemy kogoś pominąć lub napisać coś błędnie!

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć (ponad 50 fotografii). Przez pierwsze 4 dni od daty publikacji galeria na stronie Racławic jest darmowa, potem płatna za SMS, dlatego warto, chcąc oszczędzić, zaglądnąć do niej już teraz

Autor: Stanisław Stadnicki.
Publikacja tekstu: Poniedziałek, 9 czerwca 2014r. godz.: 19:29. Nr wydania: 339/2014

Dziękujemy za lekturę tego tekstu. Możesz teraz wrócić do wyboru aktualności.

Polecamy teksty na podobny temat

Następne teksty:

Poprzednie teksty:

Wszelkie prawa zastrzeżone. Prawa autorskie © Stanisław Stadnicki 2005-2024
Powielanie, kopiowanie i rozpowszechnianie treści serwisu KolejPodsudecka.pl jest zabronione.
Serwis KolejPodsudecka.pl jest internetowym dziennikiem wpisanym do rejestru Dzienników i Czasopism

  • WebInspiracje
  • Stanisław Stadnicki