Z przykrością zawiadamiamy, że w ubiegłym tygodniu w wieku 57 lat zmarł Pan Krzysztof Wygryło. Był to maszynista najbardziej znanego parowozu w okolicach Kędzierzyna i Rybnika, parowozu Ty42-107. Przejazd tego parowozu prowadzonego przez wspomnianego maszynistę zapisał się w historii podsudeckich szlaków kolejowych.
To właśnie opisywany parowóz po remoncie w latach 90-tych przemierzył linię Racibórz-Głubczyce-Racławice oraz szlaki Magistrali Podsudeckiej. Prowadzony był przez Krzysztofa Wygryło. Ten parowóz był całym życiem dla wspominanego maszynisty.
Dzięki informacji pozyskanej od kolegów z Pyskowickiego Skansenu wiemy o śmierci Pana Krzysztofa. W jego profilu na naszej-klasie możemy zobaczyć zdjęcia m. in. z przejazdu linią z Racławic do Głubczyc. Może to świadczyć o tym, jakim sentymentem darzył nasze szlaki kolejowe. Niech spoczywa w pokoju.
::rysunek:maszynista1.jpg@Pamiętny przejazd parowozu Ty42-107 przez Racławice Śląskie prowadzonego przez opisywanego maszynistę, zdjęcie pochodzi z jego profilu na naszej-klasie::Masz swoje zdanie? Chcesz podzielić się spostrzeżeniem, dodać ciekawostkę lub dorzucić cegiełkę do wspólnej historii podsudeckich szlaków? Zapraszamy do dyskusji – merytorycznej, kulturalnej i z szacunkiem wobec innych podróżnych tej kolejowej trasy. Aby zabrać głos i zostawić swój komentarz, musisz posiadać konto w naszym serwisie. Dzięki temu utrzymujemy porządek na peronie dyskusji i unikamy wykolejeń rozmowy.
15 sierpnia 1876 roku gotowa była i ukończona nasza ukochana linia kolejowa. Od tamtej pory mija właśnie 140 lat. Czy jest co świętować? Zastanówmy się wspólnie.
Pamiętacie jak rok temu samorząd województwa dolnośląskiego ogłosił konsultacje społeczne dotyczące rozkładu jazdy? Najwięcej listów przyszło z poparciem dla połączeń relacji Wrocław-Nysa. W tym roku do zapytania wprowadzono ciekawe ograniczenie.
Pamiętacie jak rok temu samorząd dolnośląski zachęcał do konsultacji na temat kolejowego rozkładu jazdy?
19 kwietnia 2014 roku ma wrócić na tory Magistrali Podsudeckiej pociąg pośpieszny.
Około 100 metrów torów zostało ukradzionych z linii kolejowej Głubczyce-Racławice Śląskie.
W piątek, w Wiejskim Domu Kultury w Czyżowicach (niedaleko Prudnika) zostanie zorganizowana konferencja w ramach Akademii Morawskich Wrót. Gościem będzie Dawid Keller (Muzeum w Rybniku), który opowie o genezie, podstawie prawnej i funkcjonowaniu Dyrekcji Okręgowej Kolei Państwowych w Katowicach w latach 1922-1939.