Dodano: Czwartek, 15 września 2011r. godz.: 18:48. Nr wydania: 215/2011

Europejskich Dni Dziedzictwa 2011 - "NASZA HISTORIA HARLEY-DAVIDSON" (17 września 2011)

W programie między innymi zwiedzanie ekspozycji Muzeum z przewodnikiem, przejazdy zabytkowym taborem (Tkt i czeski Motorak).

Dokładny program dostępny jest na plakacie

Obraz: harley.jpg

Organizatorzy zapewniają pełen catering oraz świetną zabawę. Parking dla motocykli.

Ceny biletów 10 zł -normalny, 8 zł -ulgowy.

Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku, ul. Towarowa 4, 58-140 Jaworzyna Śląska, tel.74 637-43-30, 692-407-806 www.muzeumtechniki.pl

IDEA PROJEKTU

Europejskie Dni Dziedzictwa to największy w Europie projekt społeczny i edukacyjny, najważniejsze święto zabytków kultury Starego Kontynentu. Ich idea narodziła się 3 października 1985 r. w Granadzie w Hiszpanii podczas II Konferencji Rady Europy, na której minister kultury Francji zaproponował zorganizowanie w całej Europie zainicjowanych we Francji w 1984 r. Dni Otwartych Zabytków. Wówczas po raz pierwszy bezpłatnie udostępniono zwiedzającym obiekty, do których dostęp dotychczas był ograniczony. Inicjatywa cieszyła się tak dużym zainteresowaniem, że w 1991 r. zainspirowała Radę Europy do ustanowienia Europejskich Dni Dziedzictwa.

Głównym celem Europejskich Dni Dziedzictwa jest promowanie regionalnego dziedzictwa kulturowego oraz przypominanie o wspólnych korzeniach kultury europejskiej. Imprezy skierowane są do bardzo szerokiej i różnorodnej grupy odbiorców, co nadaje im wymiar uniwersalny. Właśnie takie inicjatywy sprawiają, że idea EDD zyskuje nowych zwolenników, stając się tym samym najważniejszym wydarzeniem kulturalnym Starego Kontynentu. Z każdym rokiem imprezy organizowane w ramach EDD zyskują na popularności.

UCZESTNICY

W obchodach Europejskich Dni Dziedzictwa uczestniczą wszystkie państwa członkowie Rady Europy, w tym Polska, która włączyła się do tej akcji w 1993 r.. Co roku we wrześniu organizatorzy udostępniają do zwiedzania szerokiej publiczności zabytki i miejsca kultury, przygotowują festyny, jarmarki, imprezy plenerowe, inscenizacje, turnieje rycerskie, wystawy, odczyty naukowe, konkursy, spotkania z twórcami kultury i wiele innych imprez o różnorodnym charakterze, skierowanych do różnych grup społecznych i wiekowych. Dzięki temu obywatele państw uczestniczących w EDD mają doskonałą okazję do poznania dorobku kulturowego regionu, który zamieszkują.

KAMIENIE MILOWE- EDYCJA 2011

W 2011 r. Europejskie Dni Dziedzictwa w Polsce odbędą się po raz dziewiętnasty, w terminie 10-11 i 17-18 września. Narodowy Instytut Dziedzictwa - ogólnopolski koordynator EDD - już po raz piąty zaproponował wspólny dla całej Polski temat obchodów: Kamienie milowe. Ogólnopolskie otwarcie EDD decyzją Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego odbędzie się 10 września na Ostrowie Lednickim.

Druga połowa 2011 roku to czas niezwykle ważny dla naszego kraju. Okres polskiej prezydencji w Unii Europejskiej jest szansą na właściwą promocję i zaprezentowanie naszego kraju na arenie międzynarodowej. Organizowane we Wrocławiu w dniach 11-12 października 2011 Europejskie Forum Dziedzictwa wpisane do kalendarza oficjalnych wydarzeń towarzyszących polskiej prezydencji w Radzie UE, oraz towarzyszące przy tej okazji spotkanie koordynatorów narodowych EDD, podkreślają i zwiększają znaczenie tegorocznych Europejskich Dni Dziedzictwa w Polsce.

Kamienie milowe temat EDD w 2011 w Polsce, ma zwrócić uwagę na wkład Rzeczpospolitej na przestrzeni dziejów w rozwój Europy. Pragniemy zainteresować społeczeństwo najważniejszymi wydarzeniami w historii Polski, przywołać daty, miejsca, twórców i tradycje oraz związane z nimi zabytki kultury materialnej i niematerialnej.

Mamy nadzieję, że podobnie jak w latach ubiegłych, dzięki pomysłowości i zaangażowaniu organizatorów, uczestnicy imprez EDD poznają i docenią historię i zabytki swojego regionu, jak również będą mieć okazję do refleksji nad znaczeniem wydarzeń historycznych w wymiarze lokalnym i ich związków z historia powszechną.

Europejskie Dni Dziedzictwa w Polsce odbywające się w Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku już po raz trzeci- tym razem pod hasłem Kamienie milowe staną się inspiracją do odkrywania i poznawania dziedzictwa i historii materialnej, a wiedza z tego zakresu stanie się z pewnością powodem do dumy i refleksji.

Serdecznie zapraszamy

Autor: Stanisław Stadnicki.
Publikacja tekstu: Czwartek, 15 września 2011r. godz.: 18:48. Nr wydania: 215/2011

Dziękujemy za lekturę tego tekstu. Możesz teraz wrócić do wyboru aktualności.

Polecamy teksty na podobny temat

Następne teksty:

Poprzednie teksty:

Wszelkie prawa zastrzeżone. Prawa autorskie © Stanisław Stadnicki 2005-2023
Powielanie, kopiowanie i rozpowszechnianie treści serwisu KolejPodsudecka.pl jest zabronione.
Serwis KolejPodsudecka.pl jest internetowym dziennikiem wpisanym do rejestru Dzienników i Czasopism

  • WebInspiracje
  • Stanisław Stadnicki