Dodano: Sobota, 3 kwietnia 2010r. godz.: 14:58. Nr wydania: 140/2010

Czy wrócą pociągi na odcinek NYSA - KAMIENIEC ZĄBKOWICKI?

Jak się dowiedział portal kolejpodsudecka.pl trwają przygotowania nad opracowaniem oferty przewozowej na kolejny rok tj. edycja 2010/2011. Do końca kwietnia Przewoźnicy mają czas, aby złożyć wnioski na pociągi u Zarządcy Infrastruktury Kolejowej PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. Już dziś wszyscy zainteresowani zastanawiają się czy wrócą pociągi na odcinku Nysa - Kamieniec Ząbkowicki?

Przypomnijmy, jeszcze w latach 90-tych na ww. linii kursowało kilkanaście par pociągów w tym większość składów dalekobieżnych między innymi Kraków Gł. - Jelenia Góra, Kudowa Zdrój - Lublin czy słynny pociąg Katowice - Legnica. Po przeprowadzeniu procesu regionalizacji kolei wszystkie ww. połączenia zostały zlikwidowane. Jedynie pociąg pospieszny Kraków - Jelenia Góra przetrwał przez kolejne kilka lat w różnych konfiguracjach. Ostatecznie został on zlikwidowany z dniem wejścia w życie rozkładu jazdy 2007/2008, wówczas jako pociąg relacji Przemyśl / Lublin - Katowice - Nysa - Kłodzko Gł. - Jelenia Góra.

Po licznych protestach przewoźnik PKP Intercity S.A. uruchomił pociąg relacji Warszawa Wschodnia - Kłodzko Gł. przez Opole, Nysę, Kamieniec Ząbkowicki, który z powodu braku sprawnych lokomotyw w większości nie kursował. W zamian uruchomiono kolejową komunikację autobusową. Był to koniec pociągów dalekobieżnych na linii 137 pomiędzy Kędzierzynem Koźlem, a Legnicą. W międzyczasie został zawieszony ruch pociągów regionalnych na odcinku Nysa - Kamieniec Ząbkowicki pozostawiając lukę w przewozach. Po raz pierwszy została przerwana ciągłość przewozów pasażerskich na naszej magistrali.

Jest jednak szansa, aby wraz z początkiem grudnia zostały przywrócone połączenia na powyższym odcinku i to w relacjach dawno niewidzianych na naszej linii. Oba Samorządy jako Organizatorzy przewozów pracują nad nową ofertą, w tym nad przywróceniem ruchu na naszej linii. Jak się dowiedzieliśmy w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Dolnośląskiego wstępnie zaprojektowano kursowanie trzech par pociągów:

  1. Legnica - Świdnica Miasto - Nysa 7:21 (skomunikowany w Nysie z pociągami w kierunku Kędzierzyna Koźla, Opola i Brzegu),
  2. Nysa 7:39 - Świdnica Miasto - Legnica (po skomunikowaniach z pociągami z Brzegu, Opola i Kędzierzyna Koźla),
  3. Legnica - Świdnica Miasto - Nysa 13:21 (skomunikowany w Nysie z pociągami w kierunku Kędzierzyna Koźla, Opola i Brzegu),
  4. Nysa 14:39 - Świdnica Miasto - Legnica (po skomunikowaniach z pociągami z Brzegu, Opola i Kędzierzyna Koźla),
  5. Kędzierzyn Koźle - Nysa 16:31 - Kłodzko Miasto (w Nysie skomunikowany z pociągami z Opola i Brzegu),
  6. Kłodzko Miasto - Nysa 19:37 - Kędzierzyn Koźle (w Nysie skomunikowany z pociągiem do Opola),

Uruchomienie ww. połączeń jest uzależnione od możliwości finansowych obu Organizatorów przewozów. Zgodnie z Rozporządzeniem UE 1370/07 dodatkowo oba Samorządy będą musiały zawrzeć stosowne porozumienie. Jednak już w dzisiejszej (02.04.2010r.) Gazecie Wrocławskiej Marszałek Zbigniew Szczygieł - odpowiedzialny za przewozy kolejowe w Województwie Dolnośląskim potwierdził ww. informacje. Obsługą powyższych połączeń mają się zająć spółki: Koleje Dolnośląskie oraz Przewozy Regionalne.

Jak się nieoficjalnie dowiedzieliśmy również na Dolnośląskim odcinku magistrali planowane jest zwiększenie ilości połączeń. Ponadto Organizatorzy przewozów wraz z przewoźnikiem pracują nad optymalizacją oferty międzynarodowej. Kto wie może i będziemy mieli szansę skorzystać z międzynarodowego pociągu Wrocław - Nysa - Jesenik.

W związku z powyższym, pomimo, że dopiero mamy kwiecień z niecierpliwością czekamy, co przyniesie nowy rozkład jazdy pociągów.

Autor: Krzysztof Pawlak.
Publikacja tekstu: Sobota, 3 kwietnia 2010r. godz.: 14:58. Nr wydania: 140/2010

Dziękujemy za lekturę tego tekstu. Możesz teraz wrócić do wyboru aktualności.

Polecamy teksty na podobny temat

Następne teksty:

Poprzednie teksty:

Wszelkie prawa zastrzeżone. Prawa autorskie © Stanisław Stadnicki 2005-2023
Powielanie, kopiowanie i rozpowszechnianie treści serwisu KolejPodsudecka.pl jest zabronione.
Serwis KolejPodsudecka.pl jest internetowym dziennikiem wpisanym do rejestru Dzienników i Czasopism

  • WebInspiracje
  • Stanisław Stadnicki